Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés.

Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të vëllimit të objektivave dhe vendndodhjet, kërkonin bashkëpunimin e Policisë Lokale të Cambrils dhe Calafell, duke kontaktuar nga ana tjetër përmes kanaleve të zakonshme të bashkëpunimit me policinë franceze, pasi shumica dërrmuese e anëtarëve të organizatës të identifikuar zotëronte nënshtetësinë franceze, pavarësisht se ishte me origjinë shqiptare, duke pasur parasysh se destinacioni përfundimtar i marihuanës së kultivuar ishte Franca dhe vendet e tjera evropiane.

Ky operacion ka lejuar arrestimin e 15 personave, njëri prej tyre në territorin francez, si dhe asgjësimin e 18.695 bimëve marijuanë në faza të ndryshme të rritjes, 2.5 kg marijuanë e tharë dhe 25 kg marijuanë të paketuara tashmë, 14.560 euro cash si dhe një shumë të papërcaktuar parash në monedhën britanike, shqiptare dhe amerikane.

Një nga anëtarët e organizatës është arrestuar nga policia franceze me 25 kilogramë marijuanë. Vlerësimi ekonomik i drogës së sekuestruar mund të kishte arritur një çmim prej më shumë se katër milionë euro e gjysmë në tregun e paligjshëm.

Hetimi i kryer nga agjentë të Hetimit Fiskal të Guardia Civil në bashkëpunim me specialistë në luftën kundër trafikut të drogës të Policisë së Tarragonës, filloi
korrikun e kaluar.

Falë punës hetimore u bë e mundur lokalizimi i plantacioneve të ndryshme që ruheshin nga anëtarë të organizatës. Veç kësaj, survejimi të cilit iu nënshtruan anëtarët e saj bëri të mundur përcaktimin e strukturës hierarkike dhe ndarjes së roleve të secilit anëtar të organizatës, të gjitha nën figurën e një drejtuesi, një person me origjinë shqiptare, por edhe me nënshtetësi franceze, banues në Calafell.

Në vijim të kanaleve të krijuara për bashkëpunim me Policinë Franceze, më në fund u bë e mundur arrestimi i një prej anëtarëve të organizatës në Perpignan më 22 dhjetor, ndërsa u kapën dhe 25 kg marijuanë të paketuar në mënyrë perfekte dhe të përgatitur për shitje.

Gjatë orëve të para të së mërkurës, 26 janar, u vendos një skuadër prej 200 agjentësh që i përkisnin njësive rezervë të specializuar për kërkime, të mbështetur nga mjetet ajrore, njësitë e qenve dhe patrullat e policisë.

Organizata ishte lidhur me anë të mashtrim në rrjetin e furnizimit me energji elektrike, duke shmangur kështu koston e konsumit të lartë që kërkon ky lloj aktiviteti dhe dyshimet që do të krijonte lidhja e tij.

Pesë pikat e furnizimit të parregullta kanë shkaktuar një dëm prej 253 mijë eurosh me konsum të barabartë me atë të 234 banesave.
14 të arrestuarit në Spanjë akuzohen për krime kundër shëndetit publik, trafik droge, përkatësi në një organizatë kriminale dhe mashtrim të konsumit të energjisë elektrike. Po hetohet një krim i mundshëm i pastrimit të parave.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb