Dy reperët, njëherësh hajdutët më të famshëm të Italisë Jordan Jeffrey Baby dhe Traffik kanë goditur sërish, duke grabitur me dhunë një maroken në rrugët e Monzës.

“Ne do të vrasim se je i zi”, ishte fraza që i thanë ata viktimës, ndërsa u arrestuan më pas dhe iu shqiptua masa e ndalimit për vjedhje të rëndë me thikë dhe diskriminim racor.

Ngjarja ka ndodhur në nënkalimin e stacionit Carnate, në provincën e Monzës, me dy autorët e supozuar që janë të njohur për problemet e tyre me ligjin më shumë sesa për sukseset e tyre në muzikë.

Të dy me këmishë mbi supe, ata i morën biçikletën dhe çantën e shpinës që emigranti afrikan mbante mbi supe, duke e kërcënuar me ofendime raciste.

Viktima ka fotografuar me celular dy të rinjtë, të cilët kanë hipur në trenin për në Monza. Ai i kërkoi më parë që t’i kthenin gjërat e vjedhura, por dy reperët në vend të tyre hodhën sendet e vjedhura në hekurudhë, duke u filmuar edhe vetë gjatë këtij aksioni.

Falë përshkrimit të viktimës dhe fotove të bëra me celular, karabinierët i kanë identifikuar dhe dërguar në burg.

Jordan Tinti (25 vjeç, emri i skenës Jordan Jeffrey Baby, i rritur në Creë 20900) dhe Traffik (me emrin e vërtetë Gianmarco Fagà, 25 vjeç nga Roma), njihen në Itali edhe pas kërcënimit të personazheve publike.

Për Jordan Tinti vetëm në vitin 2021, prokuroria e Milanos mbylli hetimet kundër tij për nxitjen për të kryer një krim kundër personalitetit televiziv të “Striscia la Notizia” Vittorio Brumotti, të cilit i uroi një “banjë me acid” pas një inkursioni të tij në stacionin e Monzës për të dokumentuar aktivitetet e trafikut të drogës.

Gjithashtu Tinti, në dhjetor 2019 ka vandalizuar një makinë karabinierësh përpara komandës provinciale të Napolit. Një muaj më vonë, në Pordenone, ai u kap në një shtrat me mëngjes me disa gramë hashash dhe ofendoi policinë live në Instagram.

Sa i përket Traffik, në vitin 2021, ai u dënua me tre vjet e dy muaj në shkallë të parë nga Gjykata e Novarës pasi akuzohej për keqtrajtimin e ish-të dashurës së tij, dhepër dhunë e rezistencë ndaj një zyrtari publik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb