Moska është e gatshme të zgjidhë konfliktin e vazhdueshëm me Kievin përmes mjeteve diplomatike në çdo moment, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Rusia nuk e ka refuzuar kurrë një opsion të tillë dhe ishte Kievi që u tërhoq nga bisedimet në pranverën e vitit 2022, sipas tij.

Moska ka deklaruar vazhdimisht se është e gatshme të bisedojë me Kievin për sa kohë të merret parasysh situata në terren. Kievi nga ana tjetër ka përjashtuar çdo negociatë me Moskën në shumë raste.

Presidenti ukrainas Zelensky nënshkroi një dekret vjeshtën e kaluar që ndalonte çdo bisedë me lidershipin aktual të Kremlinit.

Ai gjithashtu parashtroi planin e tij të paqes, duke kërkuar që të gjitha trupat ruse të tërhiqen nga të gjitha territoret brenda kufijve të Ukrainës të vitit 1991 përpara se të fillonin ndonjë bisedë, por Moska e hodhi poshtë idenë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb