Misioni i parë i Rusisë në Hënë pas rreth 3 dekadash raportohet se do të nisë në korrik me aeroplanin robotik Luna 25, ndërsa gara globale hapësinore po merr shpejtësi.

Misioni është në polin jugor të hënës me një sondë të planifikuar të ulet pranë kraterit Boguslavsky, tha agjencia ruse e hapësirës Roscosmos .

Nisja e misionit është njoftuar për 13 korrik të këtij viti pas shtyrjes më të fundit shtatorin e kaluar për shkak të një problemi me një sensor shpejtësie dhe distancë në aeroplanin Luna 25.

Yuri Borisov, kreu i Roscosmos pranoi në atë kohë se sensori i nevojshëm për Luna 25 për të bërë një ulje të sigurt nuk kishte performuar mirë gjatë testimit duke shkaktuar vonesën, raportoi TASS.

Luna 25 është misioni i parë në Hënë në historinë moderne të Rusisë, pas Bashkimit Sovjetik, i cili u shemb në fillim të viteve 1990, që kishte dërguar një sërë sondash në të kaluarën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: