Një thesar i plotë, me para cash, monedha argjendi dhe ora luksoze është gjetur në Martinengo të Bergamos. Operacioni Guardia di Financa me një qen labrador “cash-dog” është zhvilluar pas një përgjimi ku thuhej se “çantat duhen lëvizur”. “Financieri” katërputrosh që nuhat kartëmonedhat zbuloi “shpellën e vogël të Ali Babës” dy javë më parë në provincën e Bergamos.

Plot 5 milionë euro gjendeshin në kasafortën e blinduar që u zbulua nga Prokuroria Publike e Milanos dhe që kishte një kod sekret aksesi.

Ajo u gjet e betonuar brenda murit të banesës së një çifti në provincën e Bergamos, ndërsa sipërmarrësi Roberto Polese dhe gruaja e tij Lara Seghezzi janë vënë nën hetim për lëshimin e faturave për transaksione inekzistente.

Prej muajsh prokurori Roberto Fontana me Njësinë e Policisë Ekonomike dhe Financiare të Policisë së Milanos ishte përpjekur të ndërhynte paraprakisht, edhe nëpërmjet kontrollit në agjencitë e të ardhurave, për bizneset “fake”, por gjeti vetëm rrënojat e djegura të borxheve tatimore dhe kontributeve të shmangura.

Dhe në një nga këto hetime, në logjistikën e një kafeneje, një ditë përgjimi kap bisedën për “çantat që duheshin lëvizur”.

Duke qenë se nuk kishin të dhëna për të menduar se kishin të bënin me drogë, hetuesit e kuptojnë se kanë të bëjnë me pastrim parash dhe urdhëruan kontrollin e shtëpisë në Martinengo të dy bashkëshortëve.

Nga kontrolli i kryer dhe ribërë nga hetuesit, megjithatë, nuk u gjet shumë përtej 64 mijë eurove të mbajtura në shtëpi.

Derisa në lojë hyri “cash-dog”, katërputroshi që vjen nga njësitë e GDF-së për të “shqyer” kolegët njerëzorë: domethënë, një nga ata qen, kryesisht labrador, të stërvitur me erën e kartëmonedhave të tërhequra gradualisht nga Banka e Italisë.

Inkuizitori me katër këmbë fillon të tundë bishtin rreth shtëpisë, dhe më pas befas lëviz pranë një muri prej druri, ku edhe u zbulua kasaforta e blinduar në mur.

Katër çanta të zeza me 2 milionë e 585 mijë euro para cash, 740 mijë euro të tjera prej monedhash argjendi, 813,000 euro të tjera me vlerën e listës aseptike të 40 orëve luksoze, u zbuluan brenda saj.

Por çifti posedonte edhe katër mikrofona për përgjimin mjedisor, një sistem lokalizimi Gps dhe një sistem për zbulimin dhe neutralizimin e përgjimeve të kryera nga Trojans, domethënë nga detektorë kompjuterikë të inokuluar si viruse në kompjuterë ose telefona celularë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb