Mali i Zi voton sot për Presidentin e vendit. Janë 542.154 qytetarë të cilët kanë të drejtë vote për të zgjedhur një nga shtatë kandidatët në garë. Mes tyre është dhe një influencer.

Kandidatët në zgjedhje janë kreu aktual i shtetit dhe i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç, një nga liderët e Frontit Demokratik (DF) Andrija Mandiç, nënkryetari i Lëvizjes Evropa Tani (PES) Jakov Milatoviç, kryetar i demokratëve Aleksa Beçiç, deputet i Partisë Socialdemokrate (SDP), Draginja Vuksanoviq Stankoviç, kreu i Malit të Zi të Bashkuar Goran Daniloviç dhe influenceri Jovan Radulović Jodžir.

Jovan
Jovan

Jodžir është tashmë mjaft i njohur për publikun, sepse vepra e tij shkon përtej kufijve të Malit të Zi dhe madje edhe të Ballkanit.

Ai çdo ditë regjistron klipe ku tregon shaka për publikun, imiton situata të frymëzuara nga marrëdhëniet ndërpersonale, por edhe ngjarje të zakonshme që ndodhin në rrethin e tij familjar.

Videot e Jojires në rrjetet sociale bëjnë çdo ditë të qeshin qindra mijëra njerëz dhe përdoruesit e rrjeteve sociale e adhurojnë dhe shpërndajnë shpesh klipet e tij.

Jovan Radulović aktualisht ka 239 mijë ndjekës në Instagram, pothuajse 138 mijë ndjekës e ndjekin në Facebook, mbi 80 mijë në Tik Tok, ndërsa kanali i tij në YouTube i quajtur “Elektricisti i dehur” ndiqet nga mbi 30 mijë përdorues.

Jovan 1
Jovan 1

Publiku në Mal të Zi beson se ky numër ndjekësish i jep atij një avantazh të madh, të paktën kur bëhet fjalë për rrjetet sociale, sepse numri i njerëzve që mbështesin punën e tij në këto platforma është dukshëm më i lartë se ai i të gjithë kandidatëve të tjerë për postin e president.

Mirëpo, edhe pse për publikun njihet si dikush që merret me ndikim, Jovan në moshën 20 vjeçare bëhet përfaqësues i ekipit të karatesë së Jugosllavisë, pastaj Serbisë dhe Malit të Zi dhe në fund Malit të Zi.

Aktualisht punon si trajner personal dhe sipas dëshirës së bashkëshortes së tij kanë një shtëpi lojërash për fëmijë, të cilën e kanë quajtur “Yojjirland”.

Ai është i martuar me gazetaren e TV Nova M, Irena Raduloviq dhe me të ka një djalë Relja dhe një vajzë Irina.

Si familje, ata shpesh filmojnë ngjarje të përditshme në shtëpinë e tyre dhe videot me Irenën janë ndër më të njohurat në kanalin e tij.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Kandidatura për zgjedhjet presidenciale
Siç shpjegoi ai, Jodžir lindi me idenë për të mbledhur nënshkrime për të kandiduar për postin e Presidentit të Malit të Zi në mënyrë spontane.

Influenceri beson se shteti ka nevojë për një lloj freskimi dhe se ai mund ta sigurojë atë.

“…Thashë më lejoni të provoj. Është një lloj dashurie, si çdo gjë në jetë, ndodhi spontanisht. Është dashuri për vendin. Dua pak rifreskim të vendit, njerëzit janë të zymtë. Unë i bëj të qeshin përmes rrjeteve sociale, por dua t’i bëj të qeshin në mënyrën e duhur dhe ta çoj këtë vend në drejtimin e duhur dhe në mënyrën e duhur. Kam mbledhur shumë nënshkrime dhe jam befasuar këndshëm”, ka thënë Yodžir për kanalin YouTube të medias malazeze Dan.

Me atë rast ai ka shpjeguar se fakti se ai është i ndryshëm nga kandidatët e mëparshëm është arsye e mjaftueshme që qytetarët ta votojnë atë.

“Unë nuk premtoj kulla dhe qytete, siç premtojnë dhe nuk përmbushin asgjë”. Ata përpiqen të magjepsin njerëzit me rroga, pensione dhe më pas na mashtrojnë ne dhe shtetin. Unë premtoj se do të jetë e këndshme dhe e gëzuar. Nuk kam ndonjë pritshmëri të madhe. Dua të provoj veten në gjithë këtë dhe ta çoj vendin në rrugën e duhur. “Qytetarët duhet të më votojnë se unë jam ndryshe nga të tjerët, nuk gënjej dhe jam origjinal”, ka shpjeguar influenceri.

Influenceri që e bëri Gjokoviçin të qeshte
Jovan Radulović njihet edhe për videon virale në të cilën ai përqafon tenistin më të mirë serb Novak Djokovic, në të cilën Novak qesh me një shaka që i tha Jodžir.

Të dy u takuan në Zhabljak dhe Radulović i tha atij një shaka për Federerin dhe Nadalin:
– Nole, dëgjo këtë… Ky Nadal dhe Federer po luajnë, dhe tani ndërrojnë, po luajnë mirë…
– Kush është ky? – pyeti Gjokoviç.
– Kush është ai… I vogli, nga Zvicra… Federer e merr, dhe Nadal kthehet dhe i thotë: Vëlla, a e di që unë jam Gjokoviç për ty – përfundoi influenceri, pas së cilës ata qeshën gjatë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jovan Radulovic (@jodziir)

Pas këtij takimi, Jodžir ka rrëfyer se si dhe ku ka ndodhur, por edhe se sa i gëzuar ishte qëndrimi dhe sjellja me këmbë në tokë e Novak Gjokovic.

Këto janë zgjedhjet e katërta presidenciale që nga rivendosja e pavarësisë.

President i Malit të Zi do të zgjidhet kandidati që merr më shumë se gjysmën e votave të vlefshme të votuesve që kanë votuar.

Nëse asnjë kandidat nuk merr numrin e duhur të votave, raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet brenda 14 ditësh, pra më 2 prill.

Në raundin e dytë marrin pjesë dy kandidatët që kanë fituar numrin më të madh të votave.
Presidenti i vendit zgjidhet për pesë vjet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb