Ekspertët monitorues të konfliktit, që mbrojnë të drejtat e njeriut dhe shkencën e armëve, denoncojnë përdorimin e municioneve thërrmuese kundër popullsisë ukrainase, shkruan blick.ch transmeton Bota sot.

Sipas organizatave të të drejtave të njeriut, disa persona, përfshirë fëmijë, janë vrarë në sulme të këtij lloji në qytetet e Ukrainës ditët e fundit.

“Duhet të përgatitemi për vuajtje të tmerrshme”, tha Simone Wisotzki nga Fondacioni Hessian për Kërkimin e Paqes dhe Konfliktit në funksion të artilerisë ruse, e cila po afrohet më pranë qyteteve të mëdha, Agjencia Gjermane e Shtypit.

Municionet thërrmuese janë raketa ose bomba që shpërthejnë ndërsa janë ende në ajër mbi objektiv dhe lëshojnë një numër të madh mjetesh të vogla shpërthyese, të ashtuquajturat nënmunicione. Këto mini-bomba, përafërsisht sa një kanaçe me gaz ose aerosol, më pas bien në tokë brenda një rrezeje prej disa dhjetëra metrash.

Ata mund të depërtojnë edhe në automjete të blinduara lehtë dhe jo vetëm të lëndojnë për vdekje njerëzit aty pranë me efektet e tyre të fragmentimit. Municionet thërrmuese mund të gjuhen nga toka me raketahedhës, por ato mund të hidhen edhe si bomba nga avionët.

Mini bomba shkatërrojnë makina dhe dëmtojnë ndërtesa. Ekspertët që folën për agjencinë gjermane të shtypit lënë pak dyshime se municionet thërrmuese janë përdorur mbi Kharkiv në ditët e fundit. Qyteti me më shumë se një milion banorë është i dyti më i madh në Ukrainë.

Fotot dhe videot e dëshmitarëve okularë tregojnë jo vetëm ndikimin e municioneve thërrmuese në zonat e banuara të qytetit, por edhe mbetjet e municioneve që nuk kanë shpërthyer.

Një video nga një kamerë vëzhgimi në Kharkiv tregon municione thërrmuese që bien para dhe mbi një ndërtesë shumëkatëshe në mes të një zone banimi.

Mini-bombat shkatërrojnë makina, dëmtojnë ndërtesën dhe gjithashtu mund të godasin njerëzit që shihen në skajin e videos. “Është një zonë civile që bombardohet këtu dhe kjo është një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar, Konventave të Gjenevës,” tha Wisotzki për dpa pasi pa pamjet.

Lidhur me deklaratat e ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu të martën, sipas të cilave Rusia “synon vetëm objektet ushtarake” dhe “punon ekskluzivisht me armë të precizionit të lartë”, studiuesi i konfliktit Visotsky tha: “Municonet thërrmuese nuk janë armë precize”.

Ky lloj municioni është i rrezikshëm jo vetëm për shkak të efektit të menjëhershëm shpërthyes dhe të shrapnelit. Sipas Alan Barlow, këshilltar kryesor teknik për organizatën “Conflict Armament Research”, të paktën dhjetë për qind e nën-municioneve nuk shpërthejnë siç synohet: “Këto plehrat paraqesin një rrezik të madh shpërthimi për njerëzit në zonë për sa kohë që ato nuk çaktivizohen. .” Barlow i tha DPA se ai gjithashtu pa mbetjet e municioneve thërrmuese në fotot nga Kharkovi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb