Ushtria ukrainase ka rrëzuar dy avionë sulmues rusë Su-25 në lagjen Bashtanka të rajonit të Mykolaiv.

Deklarata përkatëse është bërë nga Komanda e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

“Rreth orës 05:00 të pasdites, 29 shtator 2022, në distriktin Bashtanka të rajonit të Mykolaiv, ushtarakët e Brigadës së Artilerisë Kundërajrore Odesa rrëzuan dy avionë sulmues rusë Su-25”, thuhet në raport.

Përveç katër raketave Kh-59, tre mjete ajrore pa pilot (UAV) armike Orlan-10 u konfirmuan se ishin shkatërruar gjatë ditës së kaluar, vuri në dukje Komanda e Forcave Ajrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb