Dy avionë luftarakë të Forcave Ajrore Indiane (IAF) u rrëzuan gjatë stërvitjeve në shtetin qendror indian të Madhya Pradesh, duke vrarë të paktën një pilot dhe duke plagosur dy të tjerë.

Një avion Sukhoi-30 dhe një Mirage 2000 u rrëzuan në distriktin Morena , rreth 320 kilometra (200 milje) nga kryeqyteti Nju Delhi.

Dy avionët ishin nisur nga baza ajrore Gwalior , ku po zhvillohej stërvitja.

Forcat ajrore kanë urdhëruar një hetim për të përcaktuar nëse ka pasur apo jo një përplasje në ajër.

Sukhoi-30 kishte dy pilotë dhe Mirage 2000 kishte një pilot gjatë rrëzimit.

“Dy avionë luftarakë të IAF u përfshinë në një aksident afër Gwalior mëngjesin e së shtunës. Avionët ishin në një mision rutinë të stërvitjes operative të fluturimit,” tha IAF në një postim në Twitter.

“Një nga tre pilotët e përfshirë, pësoi lëndime vdekjeprurëse. Është urdhëruar një hetim për të përcaktuar shkakun e aksidentit,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb