Një rumun dhe një austriak vdesin 600 metra larg njëri-tjetrit në jug të qytetit të Hurghadës

Dy gra janë vrarë nga sulmet e peshkaqenëve në Detin e Kuq të Egjiptit, në jug të qytetit të Hurghada, ka thënë ministria egjiptiane e mjedisit.

Dy burime i thanë Reuters se trupi i një turisteje rumune në të dyzetat e fundit u zbulua disa orë pas një sulmi që la të vdekur një grua austriake 68-vjeçare. Sipas burimeve, të dy sulmet ndodhën 600 metra larg njëri-tjetrit, në brigjet e Sahl Hasheesh.

Ministria tha në deklaratën e saj të dielën se ishte formuar një komitet për të shqyrtuar rrethanat e sulmeve dhe çdo arsye shkencore pas tyre.

Ai përmendi gjithashtu se guvernatori i Guvernatorit të Detit të Kuq, gjeneralmajor Amr Hanafi, ka lëshuar një urdhër për të pezulluar të gjitha aktivitetet në zonën përreth sulmeve me disa plazhe të mbyllura.

Viktima e parë u transferua në një spital privat lokal, tha një burim në Drejtorinë e Çështjeve Shëndetësore të Detit të Kuq për Reuters. Ai shtoi se ka pasur tentativa për ta ringjallur, por ajo ka ndërruar jetë nga plagët e marra.

Një burim sigurie shtoi gjithashtu se gruaja austriake kishte jetuar në Egjipt gjatë pesë viteve të fundit me burrin e saj egjiptian.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb