Agjentët e Policisë Kombëtare në Spanjë kanë arrestuar dy persona, një 48-vjeçar spanjoll dhe një 22-vjeçar shqiptar, të akuzuar për krim kundër shëndetit publik dhe mashtrim me energjinë elektrike.

Hetimet e kryera me qëllim parandalimin dhe çmontimin e pikave të prodhimit dhe shitjes së drogës kanë çuar grupin e specializuar UDYCO të Policisë Kombëtare në inspektimin e një magazine industriale në Polígono de San Ginés.

Magazina ishte modifikuar dhe fortifikuar, duke mbyllur dyert dhe dritaret, kështu që mund të hyhej vetëm përmes një korridori të ngushtë rreth 40 cm të gjerë nga oborri i një magazine tjetër ngjitur me të.

Në këtë rrugë kalimi ishin instaluar edhe kamera vëzhgimi të vendosura në mënyrë strategjike që të mos shiheshin me sy të lirë.

Brenda saj është gjetur një plantacion me 1800 bimë në fazën e tharjes , 138 llamba termike, 138 transformatorë, 20 kondicionerë, 24 ventilatorë, ndër efekte të tjera që lidhen me kultivimin dhe tharjen e lëndëve narkotike.

Pesha e drogës së sekuestruar arrin në rreth 90 kilogramë, e cila mund të kapte një vlerë tregu prej 500 mijë eurosh.

Burri me kombësi spanjolle dyshohet se është përgjegjës për menaxhimin e një prej ambienteve të përshtatura për kultivimin e drogës.

Ndërkohë edhe godina ngjitur me të ishte përshtatur për të kultivuar kanabis dhe aty është vënë në pranga 22-vjeçari shqiptar, i cili ka deklaruar se jetonte në anije dhe është përgjegjës për mbikëqyrjen dhe kujdesin e plantacionit.

Gjatë inspektimit në magazinën e dytë u zbulua një plantacion me 820 bimë në fazën e rritjes me lartësi mesatare afërsisht 60 cm, si dhe 148 llamba, 148 transformatorë, 6 kondicionerë, 58 ventilatorë mes enëve të tjera që shërbejnë për kultivimin e drogës.

Të dy të arrestuarit, pasi dolën para Gjykatës u lanë të lirë në pritje të gjykimit të mëtejshëm për këto ngjarje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: