Manchester City ka hedhur akuza ndaj UEFA-s duke thënë se dënimi i sotshëm nuk ishte surprizues pasi ishte paracaktuar që në 2018 para fillimit të hetimit.

Klubi anglez u dënua me dy vite mospjesëmarrje në kompeticionet europiane si dhe me një gjobë 30 milion euro por premton se ccështjen do e ndjekë në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozhanë.

Kampionët në fuqi të Anglisë kanë thyer sipas UEFA-s rregullat e Fair Play-t Financiar duke duke mbingarkuar të ardhurat e sponsorizimit në llogaritë e tij. Në fakt në dekadën që lamë pas The Citizens u pikasën për miliardat e shpenzuara në merkato nga sheiku Khaldoon Khalifa Al Mubarak apo dhe nga transferimet e bujshme nën drejtimin e teknikut spanjoll Pep Guardiola i cili me këtë dënim duke se e finalizoi përfundimisht ikjen nga të kaltrit.

”Manchester City është i zhgënjyer, por jo i befasuar nga njoftimi i ditës së sotme nga Dhoma Venduese e UEFA-s. Klubi gjithmonë ka parashikuar nevojën përfundimtare për të kërkuar një organ të pavarur dhe një proces për të marrë në konsideratë në mënyrë të paanshme organin gjithëpërfshirës të provave të pakundërshtueshme në mbështetje të pozicionit të tij. Në Dhjetor 2018, Hetuesi Kryesor i UEFA-së paratha publikisht rezultatin dhe sanksionin që ai synonte të dorëzohej në Manchester City, përpara se të kishte filluar ndonjë hetim.

Procesi i mëpasshëm i rrjedhshëm dhe i rrjedhshëm i UEFA-s që ai mbikëqyri ka nënkuptuar se kishte pak dyshime në rezultatin që do të jepte. Klubi është ankuar zyrtarisht në organin disiplinor të UEFA-së, një ankesë e cila u vërtetua me një vendim të CAS. E thënë thjesht, ky është një rast i iniciuar nga UEFA, i ndjekur penalisht nga UEFA dhe i gjykuar nga UEFA. Me këtë proces paragjykues që tani ka përfunduar, Klubi do të ndjekë një gjykim të paanshëm sa më shpejt që të jetë e mundur dhe për këtë arsye, në radhë të parë, do të fillojë procedurat me Gjykatën e Arbitrazhit për Sport në rastin më të shpejtë.”- shkruhet në reagim.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb