Zyrtarisht Suedia është bërë vendi i parë në botë që do të përdorë një monedhë digjitale të quajtur “e-Krona”.

Përpjekjet për të arritur këtë kanë nisur vite më parë pasi u vu re një rënie drastike në përdorimin e parave cash dhe një rritje e madhe e blerjeve online dhe pagesave me kartë.

Kështu, kjo kriptomonedhë do tu japë konsumatorëve qasje të drejtpërdrejtë në parat virtuale të lëshuara nga një bankë qendrore. eKrona është në dispozicion për blerje, shitje dhe përdorim të menjëhershëm përmes faqes zyrtare të e-Krona.

Momentalisht, çmimi i një e-Krona është i barabartë me 0.2 €. Bitcoin ka krijuar një brez të ri milionerësh, dhe pritet që e-Krona të bëjë të njëjtën gjë. Nëse eKrona ndjek rrugën e Bitcoin, investimi fillestar prej $ 250 mund të vlerësohet mbi 10 milion dollarë.

 

Ky lëshim i decentralizuar i monedhës shihet si hapi i ardhshëm për gjithë Bashkimin Evropian.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb