Rusia ka dalë publikisht duke pretenduar se ka prishur një komplot të guximshëm nga Kievi për të joshur pilotët e forcave ajrore të Vladimir Putin që të dezertonin dhe të fluturonin avionët e tyre luftarakë në Ukrainë.

FSB-ja pretendon se skema është krijuar nga inteligjenca britanike dhe ukrainase me synimin për të turpëruar Kremlinin. Megjithatë, një pretendim i ri nga një hetues i respektuar i medias, i cili thotë se po monitoronte operacionin për një dokumentar, është se rusët pësuan një dështim të madh.

“Shfaqja e papritur e Marias, një vajze të konsideruar si ‘shumë hot’ nga FSB-ja, u dëshmoi ukrainasve se një operacion i ngathët i goditjes së Lubyanka ishte duke u zhvilluar”, thotë gazetari Christo Grozev.

Ndërkohë FSB e drejtuar nga Putin tha se “Oficerët e inteligjencës ushtarake të Kievit u përpoqën të rekrutojnë pilotë ushtarakë rusë për një shpërblim monetar dhe garanci për marrjen e nënshtetësisë së një prej vendeve të BE-së”.

Raportet thonë se pilotët rusë mund të kishin bërë 2 milionë dollarë fitime nëse do të dezertonin me avionët e tyre ushtarakë.

Aparatet e sigurisë së Putinit pretenduan se kishin përgjuar komunikime me tekst dhe zë midis “një punonjësi të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës” dhe “një piloti rus”.

Plani lejonte pagesa paradhënie prej 4000 dollarësh në një përpjekje për të bindur një pilot rus që të fluturonte Su-24, Su-34 ose Tu-22MZ e tij në Ukrainë, duke i dhënë një zë më shumë Kievit për të turpëruar ushtrinë e Putin, pasi Tu-22M3 është një bombardues bërthamor strategjik.

Paratë u transferuan nga korrieret femra, të cilat dyshohet se u arrestuan në qytetin rus të Kazanit.

Pretendohet se pasaporta nga Rumania dhe Sllovenia u përgatitën për të dashurën e një piloti, duke u garantuar atyre një të ardhme në Evropë.

Por gazetari Grozev, i akuzuar nga rusët për përfshirje në komplotin e supozuar ukrainas-britanik ka një version tjetër të ngjarjes.

“Duke përdorur një përzierje tradicionale të ‘provave’ të falsifikuara dhe fakteve të interpretuara lirshëm, FSB… më akuzoi mua personalisht se isha i përfshirë në komplotin e rrëmbimit të avionëve”, tha ai, duke nënvizuar se lajmi është krejtësisht i rremë.

“Ajo që është e vërtetë, megjithatë, është se unë kam qenë i përfshirë në këtë histori më të çmendur se të trilluar të agjentëve të trefishtë, pasaportave false dhe të dashurave false si regjisor dokumentarësh. Po, ne po përshkruajmë një nga operacionet më të çuditshme kundër kundërintelitit të të gjitha kohërave…. Ndërsa Rusia po e paraqet sot këtë si një grusht shteti për kundër-inteligjencën e saj, në fakt operacioni ishte një gabim serioz për FSB-në, duke zbuluar pa dashje identitetin e dhjetëra oficerëve të kundër-inteligjencës, metodat e tyre të funksionimit dhe pasuritë e tyre të fshehta”, zbuloi gazetari.

Ai premtoi se do t’i zbulojë të gjitha kur të transmetohet dokumentari. Sipas Gozev, në prill, Ukraina miratoi një ligj për armët, dorëzimin dhe stimujt e luftës.

“Një ekip operativësh ukrainas vendosi t’u drejtohej pilotëve rusë me një ofertë të bazuar në këtë ligj. Ne morëm vesh për iniciativën dhe siguruam një vend të përparmë – për të bërë një dokumentar për këtë operacion. Disa pilotëve ushtarakë rusë iu afruan dhe madje u dërguan video “provë aksesi” nga brenda avionëve të tyre, në secilin rast me një numër të veçantë të shkruar me dorë në copa letre. Disa nga pamjet nga brendësia e avionëve ishin mjaft të detajuara dhe ndriçuese”, rrëfen ai më tej.

Ai shton se ‘negociatat’ midis rekrutuesve ukrainas dhe pilotëve, të cilat janë të filmuara kanë ecur siç duhej deri në një farë pike, “por toni i tyre ndryshoi shpejt, duke sugjeruar që pilotët nuk po flisnin më në emër të tyre, por ishin stërvitur me gjasë nga sporteli ushtarak i FSB-së”.

“Një e dhënë e qartë se FSB kishte përgjuar komunikimet erdhi kur një nga pilotët tha papritmas se nuk donte më të largonte të fejuarën e tij jashtë vendit, por “dashnoren” e tij. Mu deshën rreth pesë minuta për të zbuluar se “dashnorja” i pilotit (aaaaaq shumë seksi dhe ‘hot’ për të qenë e tija) ishte një pasuri e FSB-së, duke punuar si trajnere fitnesi çdo ditë, por duke punuar në rolin e të dashurës, e paguar nga FSB, që e kishte marrë me qira për pjesën tjetër të kohës”, zbulon gazetari i njohur.

Sipas tij, shërbimet sekrete ukrainase ishin gjithashtu të vetëdijshme për këtë dhe piloti rus nuk dukej se dinte asgjë për prejardhjen e ‘të dashurës’ së tij (ai u befasua sinqerisht që ajo madje kishte një pasaportë udhëtimi dhe se ajo kishte qenë në Stamboll disa muaj më parë dhe në Barcelonë një vit më parë).

“Por zbulova gjithashtu se gjatë gjithë procesit të negociatave të “të dashurës” së tij me ukrainasit, ajo kishte biseduar me një oficer të kundër-inteligjencës ushtarake të FSB-së. Një tjetër e dhënë erdhi kur një pilot tjetër papritmas kërkoi këshilla nga homologët e tij ukrainas për të paaftësuar bashkë-pilotin e tij me një qetësues. Në këtë pikë, u bë e qartë për mua se operacioni origjinal i joshjes kishte mbaruar – dhe ishte kthyer në një “lojë operative” të dyfishtë në të cilën të dyja palët po përpiqeshin të nxirrnin informacion maksimal nga tjetra, duke ushqyer dezinformimin në maksimum”, shtoi ai më tej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb