Udhëheqësi konservator i rajonit të Castilla y León të Spanjës ka sfiduar partnerët e tij të koalicionit të ekstremit të djathtë, duke këmbëngulur se një sërë protokollesh të diskutueshme kundër abortit që e shtynë qeverinë qendrore të nisë veprime ligjore nuk do të miratohen.

Javën e kaluar, partia e ekstremit të djathtë Vox, e cila qeveris Castilla y León në koalicion me partinë më të madhe konservatore Popullore (PP), njoftoi propozime “pro-jetës” që do t’i detyronin mjekët t’u ofronin grave që kërkojnë ndërprerje një skanim 4D, një shans për të dëgjoni rrahjet e zemrës së fetusit dhe një konsultë psikologjike.

Ndërsa gratë që dëshironin një abort do të kishin qenë të lira të refuzonin shërbimet e reja, kritikët argumentuan se propozimet do të ushtronin presion mbi ata që kërkonin ndërprerjen e shtatzënisë dhe do të ndryshonin përparimin në të drejtat e grave.

Zëvendëspresidenti rajonal, Juan García-Gallardo i Vox, tha se masat, që fillimisht do të hynin në fuqi të hënën, “do t’ia vlenin nëse do të lindte qoftë edhe një fëmijë që do të abortohej”. Ai vlerësoi protokolle të ngjashme që janë futur tashmë në Hungari nga qeveria e kryeministrit të ekstremit të djathtë, Viktor Orbán , duke thënë se ato u ofronin grave “alternativa”.

Propozimi u dënua nga qeveria e kryeministrit të udhëhequr nga socialistët, Pedro Sánchez, e cila i tha qeverisë rajonale të hiqte dorë nga “çdo veprim që do të shkelte ligjet për shëndetin seksual dhe riprodhues dhe ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë” ose të përballej me veprime në gjykata kushtetuese.

Dhjetorin e kaluar, kongresi i Spanjës miratoi legjislacionin që lejon gratë e moshës 16 dhe 17 vjeç të bëjnë abort pa pëlqimin e prindërve dhe anulon periudhën e mëparshme tre-ditore të reflektimit për ato që kërkojnë një ndërprerje .

Duke folur para votimit, ministrja spanjolle e barazisë, Irene Montero, tha se ligji i ri “na lejon të ushtrojmë lirinë mbi trupat tanë, me shtetin që njeh shtetësinë e plotë të më shumë se gjysmës së popullsisë që janë gra”.

Legjislacioni u miratua me 190 vota kundër, 154 kundër dhe pesë abstenime. Si PP ashtu edhe Vox votuan kundër ndryshimeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb