POLONI

Andrzej Duda do të jetë Presidenti i Polonisë edhe për një mandat të dytë. Ai ka fituar zgjedhjet presidenciale të 2020 në Poloni duke mposhtur në këtë garë Rafal Trzaskoëskin i cili aktualisht është dhe kryebashkiak i Varshavës në Poloni.

Duda fitoi 51.2% të votave presidenciale, dhe është fitorja më e ngushtë në zgjedhje që regjistron Polonia që nga viti 1989, viti kur ra sistemi komunist në këtë vend.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb