Numri i refugjatëve ukrainas që kanë ikur nga vendi që nga fillimi i luftës është tani 3,000,381, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

Ato përfshijnë 1.8 milionë ukrainas tani në Poloni, ka thënë agjencia e OKB-së për refugjatët, me 300,000 që shkojnë në Evropën Perëndimore.

Refugjatët janë larguar nga qytetet nën sulmin e forcave ruse. Njëzet ditë pas konfliktit, OKB-ja thotë se pushtimi i Ukrainës ka rezultuar në 691 të vdekur civilë të konfirmuar dhe 1,143 të plagosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb