Tetyana duket e humbur. Ajo po pastron banesën e saj pasi një shpërthim rakete theu xhamat në bllokun e saj të apartamenteve në një lagje të Kievit. Asnjë xham nuk ka mbetur për të mbrojtur shtëpinë e saj nga era e hershme e pranverës. Ballkoni i saj është kthyer në gërmadha.

Ajo na thotë se u zgjua me alarmin për sulm ajror rreth orës 4 të mëngjesit të sotëm dhe pa raketa që “fluturonin në qiell”.

“U largova nga dritarja dhe më pas – bum! Xhami i thyer më goditi shpinën”, thotë ajo. “Isha e tronditur!”

Ajo jeton në një nga tre ndërtesat shumëkatëshe të banimit të dëmtuara nga një predhë në Kiev këtë mëngjes. Në njërën prej tyre u vranë pesë persona.

Tani Tetyana planifikon të largohet përkohësisht nga banesa ku jeton prej 33 vitesh dhe ku është rritur mbesa e saj.

“Luftën e kam parë vetëm në filma, e kam kujtuar vetëm nga TV”, shton ajo. “Tani e kam përjetuar vetë.”

417eaa37 5905 482f A9c2 72acf910484e
417eaa37 5905 482f A9c2 72acf910484e

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: