Prezantuesja e BBC, Lisa Shaw vdiq për shkak të komplikimeve nga vaksina AstraZeneca.

Ky është përfundimi që arriti mjekësia ligjore në atë që besohet të jetë rasti i parë që një vaksinë nga Covidi zyrtarizohet si shkaku themelor i vdekjes në Mbretërinë e Bashkuar.

44-vjeçarja, e cila punonte për BBC Radio Newcastle, vdiq në maj pasi kishte dhimbje koke pasi mori dozën e parë të vaksinës të prodhuar në Britani.

Mjeku i Newcastle, Karen Dilks, dëgjoi se Shaw vuante nga mpiksja e gjakut në tru, e cila shkaktoi një goditje vdekjeprurëse. Ajo u pranua në Infermierinë Royal Victoria në Newcastle pasi u ankua për dhimbje koke.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb