Njerëz të karbonizuar, gërmadha ndërtesash dhe sulme sistematike. Kjo është panorama e tanishme në Ukrainë, që ka marrë pamjen e një skene të Luftës së Dytë Botërore.

Granatimet e pamëshirshme të qyteteve derisa banorët të kenë vdekur – ose të kenë ikur – është mënyra ruse e luftës, një taktikë e përsosur nga gjeneralët e Moskës pak më shumë se dy dekada më parë në dy fushata kundër një populli tjetër me mendje të pavarur që guxoi, si Ukraina, t’i kundërvihej Kremlinit.
Rusia goditi Grozny, kryeqytetin e republikës separatiste të Çeçenisë, në rajonin e Kaukazit verior në vitet 1990, duke vrarë dhjetëra mijëra banorë të saj.

“Kur shikoj imazhet që dalin nga Ukraina, më kujton gjithnjë e më shumë Groznin, kur më duhej të fshihesha në bodrumin tim pa ushqim apo ujë, siç duhet të fshihesha kur një ushtri e madhe, moderne sulmon me artileri dhe nga ajri”, tha. Aslan Doukayev, 61 vjeç, i cili nuk ka qenë në shtëpi që nga arratisja në 1997 dhe jeton në Holandë, ku punon për një institut kërkimi.

Ky libër i pamëshirshëm ushtarak rus, në të cilin pengesat në terren mund të zbuten nga zhdukja e qyteteve ukrainase me armë të rënda dhe sulme ajrore, ka nxitur indinjatë në mbarë botën së bashku me akuzat për krime lufte kundër Presidentit Vladimir Putin.

Imazhet e bombardimeve sjellin kujtime të dhimbshme për ata që e kanë jetuar më parë. “Vëllai im u vra nga bombat ruse. Ai ndan një varr me një burrë tjetër, nuk kishte kohë për një varrim normal,” kujton Milana Mazaeva, 40 vjeç, e cila jetoi me familjen e saj në Grozny gjatë të dyja luftërave. Ajo tani është duke bërë një bursë në Universitetin Shtetëror të Arizonës.

Ajo ishte në një kafene në Phoenix kohët e fundit, duke parë një video që dikush i kishte dërguar asaj të një avioni rus duke hedhur një bombë kur ajo kishte një rikthim në Grozny. “Isha shumë i frikësuar, po përpiqesha të fshihesha nën tryezë.”

Josef Stalini deportoi të gjithë popullsinë etnike çeçene në Azinë qendrore në vitin 1944. Ata qëndruan deri në vitin 1957, kur Nikita Hrushovi i lejoi ata të ktheheshin.

Boris Yeltsin, udhëheqësi i parë post-sovjetik i Rusisë, dërgoi trupa në Çeçeni në 1994 për të shtypur një fushatë për pavarësi. Pavel Grachev, ministri i tij i mbrojtjes, mburrej se një shfaqje e forcës nga një regjiment rus i paratrupave do të mjaftonte për të pushtuar republikën me shumicë myslimane prej një milion banorësh në “dy orë”.
Llogaritja e tij u zvogëlua për disa vjet. Në një shije paraprake të asaj që do të shpalosej më vonë në Ukrainë, rusët, të nxitur nga inteligjenca mjerisht e pasaktë për kapacitetin e kufizuar të vendasve për rezistencë, morën viktima të rënda poshtëruese.

Në një betejë 72-orëshe, guerilët çeçenë shkatërruan një kolonë të tërë automjetesh ruse në Grozny, duke marrë 102 nga 120 automjete të blinduara me granata e raketa, pasi tanket u mbërthyen në rrugë shumë të ngushta për t’u kthyer.

Kjo shkaktoi një ndryshim të papritur të strategjisë së Rusisë. Për 20 ditët dhe netët e ardhshme, ajo gjuajti deri në 4,000 fishekë artilerie në orë në Grozny, duke treguar gjithnjë e më pak vëmendje për viktimat civile. Përfundimisht në shkurt 1995, qyteti ra. Të paktën 80,000 civilë mendohet se kanë vdekur.
Kur rebelët rimorën Groznin vitin e ardhshëm, Rusia nënshkroi një armëpushim dhe u tërhoq. Putinit i la ta përfundonte punën: ai nisi një luftë të dytë çeçene si kryeministër tre vjet më vonë.
Ai e quajti atë një “operacion anti-terrorist”, duke fajësuar militantët për bombardimet në qytetet ruse që kishin vrarë 300 njerëz – në fakt këto sulme mund të ishin kryer nga agjentë të sigurimit shtetëror rus si një mënyrë për të anuar opinionin në favor të luftës, opozitës. besojnë aktivistët.
I pakënaqur me shkatërrimin e shkaktuar tashmë në Grozny, Putini e shkatërroi atë me kohë për t’u kurorëzuar president në vitin 2000. “Rusët morën një mësim pasi humbën shumë njerëz në Grozny në luftën e parë çeçene,” tha Doukayev. “Kështu që ata u ndalën pas kësaj dhe vetëm bombarduan nga një distancë derisa qyteti u shndërrua në rrënoja.”

Megjithatë, kjo nuk e ndaloi Rusinë të bënte një gabim të ngjashëm në Ukrainë: planifikuesit ushtarakë të Kremlinit me sa duket nuk e kishin pritur një rezistencë kaq të ashpër. “Ukrainasit kanë dëshmuar me rezistencën e tyre se janë njësoj si çeçenët në kohën e tyre,” tha ai.
Fushata përfundimisht e suksesshme, por apokaliptike e Grozny-t, po nxit taktikat në Ukrainë. Pasi u përpoqën fillimisht të angazhonin armikun nga afër dhe pësuan viktima të rënda, forcat ruse po sulmojnë qytete si Mariupol në Ukrainën juglindore – por vetëm nga një distancë e sigurt.
Ka paralele të tjera, të çuditshme. Në Luftën e Dytë Çeçene, Rusia premtoi “korridore të sigurta” për refugjatët që shpresonin të largoheshin nga Grozni dhe më pas qëlloi mbi ta. Të njëjtën gjë ka bërë edhe në Ukrainë.
Shpresohet se abuzimet më të këqija të fushatës së Çeçenisë nuk do të përsëriten në Ukrainë: kishte histori të shumta të ushtarëve rusë që qëllonin të mbijetuarit dhe përdhunonin gra kur më në fund shkuan në Grozny në Luftën e Dytë Çeçene. Monitoruesit e OKB-së që mbërritën me ndihma humanitare në fund të shkurtit 2000 e përshkruan qytetin si një “djerrinë të shkatërruar dhe ende të pasigurt” ku mbetën vetëm rreth 21,000 nga 250,000 civilë.
Dhjetëra mijëra kishin ikur në male dhe mijëra të tjerë kërkuan strehim jashtë shtetit – shumë prej tyre nuk u kthyen më kurrë. Rreth 150,000 çeçenë janë ende duke jetuar në Evropë, disa prej të cilëve fshihen nga frika për jetën e tyre pas një vargu vrasjesh të ish-luftëtarëve rebelë të supozuar të sponsorizuar nga Moska.

“Ne, më shumë se kushdo, e kuptojmë gjendjen e ukrainasve”, shkroi Husein Iskhanov, një ish-luftëtar rebel çeçen, në Facebook. Ai jeton në Vjenë, ku është një vullnetar që përshëndet të ardhurit e rinj nga Ukraina në stacionin qendror të qytetit.
“Ne kemi një armik të përbashkët dhe një telash të përbashkët që sigurisht do ta kapërcejmë. Ukraina patjetër do të fitojë, Mordori do të shkatërrohet,” shtoi ai, duke iu referuar forcës së errët në The Lord of the Rings të JRR Tolkien .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb