Ndahet nga jeta aktori i njohur francez Jean-Paul Belmondo. Mësohet se 88-vjeçari ka ndërruar jetë ditën e sotme. Lajmi i hidhur u bë i ditur nga bashkëpunëtorët e tij më të afërt.

Simbol i ‘Nouvelle Vague’, ose ndryshe ‘Zhos profesionisti’ ishte 88 vjeç ka qenë protagonist i filmave; “Klani i Marseillais”, “Borsalino” dhe “La ciociara”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

I lindur në Neuilly sur Seine, shumë pranë Parisit, ai ka gjak italian në venat e tij pasi babai i tij ishte një skulptor i mirënjohur, Paolo Raimondo. Pas një debutimi në teatër, Belmondo u vlerësua si ‘kryeministër’ në “Mëkatarët me Xhinse Blu” nga Marc Allegret (1958).

Në vitin 1989 Belmondo u nderua me Çmimin ‘Cesar’ si aktori më i mirë në 1989 për filmin e Claude Lelouch “Një jetë nuk mjafton”. Ai pësoi një goditje në tru në vitin 2001 dhe u zhduk nga të gjitha paraqitjet publike për tetë vjet. Por me një vullnet të palëkundur ai u rikuperua, duke filluar një fazë të re të jetës, ndërkohë që në vitin 2011 iu akordua ‘Palma e Artë’ për Arritje të Jetës në Kanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb