Napoli mbyll sot një sezon triumfues me festën e fundit të titullit dhe dorëzimin e trofeut në ‘Maradona’ para tifozëve. Një kampionat i dominuar nga skuadra e Spallettit, me rrugët e trajnerit dhe kampionëve të rinj të Italisë që ndahen nga nesër.

Gjuetia për presidentin tashmë ka nisur dhe janë disa emra që po shqyrtohen nga klubi napolitan për të identifikuar pasardhësin e Spallettit në stol. Sipas Corriere dello Sport, zëvendësuesi mund të jetë Roberto Mancini, trajneri aktual i Italisë.

De Laurentiis po kërkon një profil me rëndësi ndërkombëtare dhe duket se i ka telefonuar Mancio-s për ta pyetur nëse do të ishte i gatshëm të merrte drejtimin e Napolit duke filluar nga sezoni i ardhshëm.

Mancini ka kontratë me Federatën Italiane të Futbollit deri në Botërorin e vitit 2026 dhe tashmë është i angazhuar për kualifikimin në Europianin e ardhshëm, pa harruar ndeshjen e afërt kundër Holandës në Final Four të Nations League.

Prandaj do të duhet shumë diplomaci për të liruar përfundimisht trajnerin nga Italia, i cili nuk e ka fshehur kurrë dëshirën e tij për t’u rikthyer në drejtimin e një skuadre klubi (pëlqehet edhe nga PSG), por pasi të ketë shlyer megjithatë eliminimin përvëlues nga Kupa e Botës në Katar.

Kjo mund të jetë pra pengesa për De Laurentiis në garën për Mancinin, me këtë të fundit që mund të mos lirohet para datës 18 qershor pas përfundimit të fazës finale të Nations League.

Ndërkohë, mbetet e fortë kandidatura e Italiano-s, por diçka më shumë do të dihet vetëm pas finales së Conference League të Fiorentinës ndaj Ëest Ham. Luis Enrique kërkohet nga Paris Saint-Germain dhe ëndërron Premier Ligën, ndërsa Nagelsmann ka një klauzolë prej 10 milionë eurosh për t’u çliruar nga kontrata e tij me Bayern Munich.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb