Ushtria e Koresë së Jugut njoftoi se Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike nga nëndetësja në ujërat pranë Japonisë. Shefat e Përgjithshëm të Shtabit në Seul thanë përmes një deklarate se raketa u lëshua në det në lindje të Gadishullit Korean. Rojat bregdetare të Japonisë thanë gjithashtu se një predhë u lëshua nga Koreja e Veriut.

Mediat e Koresë së Jugut raportuan se kjo raketë e veçantë besohet të ketë udhëtuar midis 430 dhe 450 kilometra.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, tha se ishin lëshuar dy raketa balistike, duke i quajtur veprimet “për keqardhje”.

Pheniani zbuloi një lloj rakete “të re” që lëshohet nga nëndetëset në muajin janar, duke e përshkruar atë si “arma më e fuqishme në botë”.

Veprimi i Phenianit vjen ndersa kishte njoftime se shefat e inteligjencës së Koresë së Jugut, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara do të takohen në Seul për të diskutuar në lidhje me Korenë e Veriut.

I dërguari i posaçëm i SHBA -së për Korenë e Veriut u tha gazetarëve se Uashingtoni synon “diplomacinë” me Phenianin dhe se nuk ka “asnjë qëllim armiqësor” ndaj këtij vendi.

I dërguari, Sung Kim i bëri komentet më 18 tetor pas një takimi në Uashington me homologun e tij të Koresë së Jugut, Noh Kyu-duk.

“Ne do të kërkojmë diplomaci për të bërë përparim në atë mënyrë që rrit sigurinë e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve tanë”, tha Kim, duke iu referuar Koresë së Veriut me emrin e saj zyrtar, Republika Popullore Demokratike e Koresë.

“Ne nuk kemi asnjë qëllim armiqësor dhe shpresojmë që të takohemi me ata pa kushte”, u tha Kim gazetarëve.

Ai shtoi, megjithatë, se të tre aleatët kishin “një përgjegjësi për të zbatuar rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB -së”, duke iu referuar sanksioneve ndërkombëtare që janë vendosur ndaj Koresë së Veriut mbi programin e saj të armëve bërthamore.

Javët e fundit, Pheniani ka kryer një mori testesh të asaj që pretendohet se janë raketa hipersonike dhe me rreze të gjatë veprimi.

Disa nga këto teste shkelin sanksionet e rrepta ndërkombëtare.

Kombet e Bashkuara në mënyrë specifike ia kanë ndaluar Koresë së Veriut që të testojë raketa balistike si dhe armë bërthamore.

Garë armatimi
Edhe Koreja e Jugut po zhvillon armët e saja dhe ekspertët po tërheqin vërejtjen për një garë armatimi në gadishullin Korean.

Seuli ka paralajmëruar për këtë javë atë që thuhet të jetë ekspozita më e madhe e mbrojtjes e Koresë së Jugut. Raportohet se ky vend do të zbulojë një avion të ri luftarak, raketa si dhe armë tjera. Gjithashtu pritet që së shpejti të lëshojë raketën e saj hapësinore.

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut teknikisht mbeten në luftë pasi Lufta e Koresë, e cila ndau gadishullin në dy vende dhe që pa SHBA -të që mbështesnin Jugun, përfundoi në 1953 me një armëpushim.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un tha javën e kaluar se ai nuk dëshiron që lufta të shpërthejë përsëri në gadishullin Korean, por tha se vendi i tij duhet të vazhdojë zhvillimin e armëve për vetëmbrojtje kundër armiqve, përkatësisht SHBA-së të cilën ai i akuzoi për armiqësi.

Bisedimet e mëparshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut u ndërprenë për shkak të mosmarrëveshjeve themelore mbi denuklearizimin.

SHBA-ja dëshiron që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore para se të lehtësohen sanksionet, por Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb