Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, ku dy persona kanë humbur jetën pas sulmit nga një ari. Lajmi u bë i ditur në një deklaratë nga Parks Canada.

Sipas mediave të huaja, Parks Canada në një deklaratë të shtunën mbrëma tha se kishte marrë një alarm të premten nga një pajisje GPS që tregonte një sulm ariu me origjinë nga brenda Parkut Kombëtar Banff, në luginën e lumit Red Deer në perëndim të Ranch Ya Ha Tinda. Kushtet e motit në atë kohë nuk lejuan përdorimin e helikopterit, duke bërë që ekipi i reagimit të udhëtonte me rrugë tokësore gjatë natës për në vendndodhje.

Ekipi i përgjigjes mbërriti në vendngjarje gjatë orëve të para ku zbuluan dy persona të vdekur. Ekipi më vonë eutanizoi ariun pasi ai shfaqi sjellje agresive, tha agjencia. Një urdhër për mbyllje të zonës është vënë në zbatim dhe do të mbetet në vend deri në njoftimin e mëtejshëm, tha Parks Canada.

Parku Kombëtar Banff, i cili tërheq më shumë se katër milionë turistë çdo vit, është shtëpia e arinjve të thinjur dhe të zinj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: