Një tren ka dalë nga shinat në Indi, duke lënë të paktën 9 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë gjetur 4 trupa të pa jetë teksa ishin duke kontrolluar në vagonët e trenit.

Të paktën 45 persona u plagosën në aksidentin e së enjtes, pasi autobusët dolën nga binarët dhe tre u përmbysën, tha Rajiv Jain, një zëdhënës i ministrisë së hekurudhave.

Puna e shpëtimit përfundoi dhe pista po pastrohet për të rivendosur shërbimet e trenave në rajon, raporton nypost.
Pamjet nga vendi i ngjarjes pas aksidentit treguan pasagjerët të ngecur në metal të përdredhur dhe mbeturina ndërsa shpëtimtarët u përpoqën t’i nxirrnin jashtë.
Treni ishte rrugës për në Gauhati në shtetin Assam nga Bikaner, një qytet në shtetin Rajasthan, kur aksidenti ndodhi në rrethin Jalpaiguri.

Aksidentet janë të zakonshme në rrjetin hekurudhor masiv, por të vjetër të Indisë. Standardet e sigurisë kanë qenë një shqetësim i vazhdueshëm në sistemin shtetëror, i cili operon 9,000 trena pasagjerësh dhe transporton rreth 23 milionë pasagjerë çdo ditë.

Në vitin 2016, 127 njerëz u vranë kur 14 autobusë doli nga shinat në shtetin Uttar Pradesh në një nga aksidentet më të rënda treni të Indisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb