Një ngjarje e rëndë është shënuar në Zimbabve. Sipas BBC, një vajzë 14-vjeçare ka ndërruar jetë gjatë lindjes, duke shkaktuar kështu, zemërimin e mijëra qytetarëve dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut.

Vajza e quajtur Mmory Machaya, ka vdekur muajin e kaluar, në një kishë të Marange.

Sipas raportimeve, e mitura është detyruar nga prindërit që të braktisë shkollën për t’u martuar. Rasti është marrë në shqyrtim edhe nga kombet e Bashkuara, që i kanë bërë thirrje qeverisë atje, të njohë martesën e fëmijëve si krim dhe t’i japë fund kësaj praktike të tmerrshme.

Sipas ligjit, vajzat e Zimbabves lejohen të martohen në moshën 18 vjeç, ndërsa 16 është mosha e pëlqimit seksual.

Por disa familje besojnë se martesa e fëmijëve mund të sigurojë përfitime financiare.

Shumë nuse, ende fëmijë shpresojnë se martesa do të japë mundësinë për të shkuar në shkollë. Megjithatë, vajzat e reja zakonisht përfundojnë duke mbetur shtatzënë menjëherë pas kësaj, ose mbahen në shtëpi për të kryer punët e saj të përditshme.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb