Në një kamp të shkretë refugjatësh në ishullin grek të Chios në fillim të kësaj jave, një i ri vdiq i vetëm në një tendë. Në kohën që rojet mbërritën në vendngjarje, rreth 12 orë pas vdekjes së refugjatit somalez, trupi u rrethua nga brejtësit.

Azilkërkuesit të cilët fillimisht kishin paralajmëruar stafin folën me tmerr kur panë minjtë që grumbulloheshin. Ishte e hëna e Pashkëve Ortodokse, një festë kombëtare në Greqi. 28-vjeçari, i cili nuk është përmendur nga autoritetet greke, mendohet se ka vdekur për shkaqe natyrore.

Sipas Guardian, në një deklaratë të shkurtër, ministria greke e emigracionit përjashtoi lojën e ndyrë dhe tha se “njeriu i pafat” u gjet nga një mjek ushtarak dhe që kishte kafshime në vesh dhe në dorë. Megjithëse ishte një refugjat i regjistruar, somalezit iu kërkua të qëndronte në qendrën mbajtëse të majës së kodrës Vial të Chios për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Për punëtorët e ndihmës në Lesbos, Chios, Samos, Leros dhe Kos, pesë ishujt e Egjeut në vijën e parë të flukseve të migrantëve, incidenti ofron prova të mëtejshme të dështimeve të politikave të kontrollit që udhëheqësit e BE-së kanë ndjekur në kufijtë e një kontinenti në dukje të dëshpëruar për ti mbajtur azilkërkuesit jashtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb