Të gjithë jemi duke bërë një gabim të madh, me një veprim që e kemi mesuar prej kohësh dhe e zbatojmë sa herë blejmë vezë.

Te gjithe i fusim ato tek dera e frigoriferit, ne vendin e caktuar.

Por jo, jemi gabuar!

Sipas eksperteve të ushqimit, ndryshimet e temperaturës të shkaktuara nga hapja dhe mbyllja e shpeshtë e frigoriferit bëjnë që vezët të prishen më shpejt.

Shkencëtarët tregojnë përse duhet të hani vezë për mëngjes – Lajmi.net

Eksperti i ushqimit Vlatka Lake, rekomandon se vezët duhet të futen tek raftet, në frigorifer menjëherë pas blerjes dhe madje edhe në pjesën më të ftohtë të tij.

Sigurisht, në shumë vende të tjera i vendosin edhe në kuzhinë në temepraturën e ambientit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: