SHBA

Dy gra trans-gjinore me ngjyrë u vranë gjatë fundjavës në Dallas dhe Filadelfia. Një i dyshuar u arrestua në lidhje me këto vrasje.

Muhlaysia Booker dhe Michelle Washington u vranë në një distancë kohore jo më tepër se 24 orë ndaras me njëra-tjetrën. Avokatët e të Drejtave të Njeriut thanë se krimet ndaj njerëzve të shtresave të margjinalizuara të shoqërisë janë një problem në SHBA dhe në botë, raportojnë mediat e huaja.

Njëra prej trans-gjinoreve u qëllua disa herë me thikë, derisa ndërroi jetë.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb