Ayuna Mozorova u kthye kohët e fundit në vendin e një shpërthimi që e la të varrosur nën rrënoja për disa orë dhe kujtoi momentet e tmerrshme për CNN.

Asaj iu kujtua se ku po qëndronte atë ditë në ndërtesën e administratës rajonale të Kharkiv në Ukrainë. Shtatëdhjetë e dy ditë më parë, ajo kishte qëndruar pranë një dollapi, duke shpërndarë kafe dhe biskota për ushtarët ukrainas, kur ndërtesa u bombardua.

“Ndjej një manifestim fizik të frikës. Nuk më pëlqejnë më biskotat. Më ra një kuti dhe e mbaj mend erën”, tha ajo për CNN.

Burri i saj Andrei e kishte pastruar vendin, duke e kërkuar për tre orë.

Dennis Lapin/cnn
Dennis Lapin/cnn

“Kur dëgjova zërin e saj, po zvarritesha nëpër rrënoja, dhe shërbimet e urgjencës po përpiqeshin të më nxirrnin jashtë. Unë nxora një burrë dhe më pas e dëgjova. Nuk kisha në plan ta lija këtu,” tha ai.

Sulmi me shumë raketa ishte një shenjë e hershme e brutalitetit që Rusia do të lëshonte ndaj caqeve civile.
Ushtarët që prisnin në korridor jashtë saj vdiqën. Gratë e reja në bodrumin poshtë saj vdiqën – trupat e tyre nuk u gjetën për tre javë.

Megjithatë, aty ku qëndronte Mozorova, betoni ra në një farë mënyre që e mbrojti atë.

1efe1f04 04d1 40d4 B6bd C9e140eab281
1efe1f04 04d1 40d4 B6bd C9e140eab281

“E dija që isha gjallë, me dhimbje, por asgjë nuk u thye. Por isha i shqetësuar se do të mbetesha dhe nuk do të dëgjohesha kurrë. Herën e parë që më dëgjuan, filluan të më nxirrnin dhe më pas erdhi raketa e dytë, dhe unë isha siç duhet e bllokuar”, tha ajo.

Kur e gjeti burri i saj, ai qau.
“U bë më e lehtë për të marrë frymë. U befasova pasi mendova se isha ende në nivelin e tokës. Djemtë e ambulancës thanë: “Është ditëlindja juaj e dytë. Ju jeni gjallë.”
Trauma vazhdon. Mozorova tha se ajo tani fle me drita ndezur dhe kur dëgjon një makinë me zë të lartë ose një avion reaktiv, ajo fiksohet.

“Makthet janë siku unë jam përsëri shtrirë atje dhe dridhem e ftohtë. Dhe askush nuk i dëgjon të qarat e mia. Kjo më pengon gjithashtu të fle”, tha ajo për CNN.

53c6e15f 87ef 4dd2 Af9a 34d4a713b9ef
53c6e15f 87ef 4dd2 Af9a 34d4a713b9ef

Mozorova ka lindur në Rusi, por nuk mund të flasë më me të afërmit e saj atje. Ajo tha se ata besojnë pretendimet absurde të mediave shtetërore ruse se ky është një operacion i kufizuar kundër nazistëve.

“Thonë se ishte marrëzia ime dhe nuk kam nevojë të jem këtu”, tha Mozorova. “Shpresoj se kur të kalojë koha, fëmijët tanë mund të flasin, por unë nuk mund të flas me ta tani. Rusia ka humbur mendjen dhe nuk mund ta kontrollojë presidentin e saj. Ata janë të gjithë përgjegjës, çdo qytetar.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb