Ministrja gjermane për Familjen, Franziska Giffey, e akuzuar për plagjiaturë të një pjese të tezës së saj të doktoraturës, njoftoi se do të hiqte dorë nga titulli i saj i mjekut.

Giffey, 42 vjeçe, yll në rritje në partinë socialdemokrate dhe kandidate për kryebashkiake e Berlinit në zgjedhjet lokale 2021, akuzohet nga platformës online “VroniPlag Ëiki” se ka plagjiarizuar pjesërisht tezën e saj në Shkencat Politike kushtuar funksionimit të Europës në 2010 dhe e paraqitur në Universitetin e Lirë të Berlinit.

“Unë do të heq dorë nga titulli “doktor”, shumë i njohur në Gjermani, për të shmangur dëmtimet e mëtejshme në familjen time, veprimtarinë politike dhe partinë time”, tha ministrja, e cila vazhdon të mohojë çdo plagjiaturë.

Sipas faqes, rreth 49 nga 265 faqet e tezës paraqesin dyshime për plagjiaturë, duke filluar nga citime që nuk u atribuohen autorëve të tyre deri te copy-paste i veprave të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb