EBU njoftoi rendin e paraqitjes së 16 dhe 17 vendeve që do të shfaqen përkatësisht në gjysmëfinalet “A” dhe “B” të Eurovizionit të 65-të. Shqipëria do të dalë në skenën e Ahoy Arena në Roterdam në vendin e njëmbëdhjetë në gjysmëfinalen e dytë.
Rendi i paraqitjes në gjysmëfinalen e parë, të martën, 18 maj 2021:
1. Lituania
2. Sllovenia
3. Rusia
4. Suedia
5. Australia
6. Maqedonia Veriore
7. Irlanda
8. Qipro
9. Norvegjia
10. Kroacia
11. Belgjika
12. Izraeli
13. Rumania
14. Azerbajxhani
15. Ukrainë
16. Malta
 Rendi i paraqitjes në gjysmëfinalen e dytë, të enjten, 20 maj 2021:
1. San Marino
2. Estonia
3. Republika Çeke
4. Greqia
5. Austri
6. Polonia
7. Moldavia
8. Islanda
9. Serbia
10. Bujqësia
11. Shqipëria
12. Portugalia
13. Bullgaria
14. Finlanda
15. Letonia
16. Zvicra
17. Danimarka
Rendi i paraqitjes së 26 vendeve në Finalen e Madh (dhjetë të secilës gjysmëfinale, Hollanda “pritëse” dhe Pesë Big), do të shpallet herët në mëngjes të Premten, 21 maj 2021. Shqiperia në këtë kompeticion do të përfaqësohet me këngëtaren Anxhela Peristeri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb