Edinburgu është tani kryeqyteti i parë evropian që angazhohet për të hequr mishin nga menyja në shkolla, spitale dhe shtëpi pleqsh, duke votuar po për një traktat që përfshin një zotim për të promovuar një dietë vegane mbi produktet shtazore.

Traktati u miratua disa ditë përpara Natës së Burns, me qendër haggis, pjata kombëtare skoceze, e bërë nga mëlçia, mushkëritë, zemra dhe stomaku i një dele.

Lëvizja, që mund të nënkuptojë refuzimin e lejes për thertore në zonën e Edinburgut, është kritikuar nga fermerët skocezë nga Aleanca Skoceze e fshatit. Drejtori i aleancës argumenton se vendimi i bashkisë së qytetit shkakton dezinformata në lidhje me blegtorinë.

Megjithatë, përkrahësit thonë se ndryshimi i zakoneve lokale të të ngrënit mund të çojë në një reduktim të emetimeve të serave. “Shkenca është e qartë. Konsumi i mishit dhe produkteve të qumështit duhet të reduktohet për të arritur objektivat klimatike”, thotë një këshilltar bashkiak.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: