Arkeologët egjiptianë zbuluan rrënojat e një tempulli antik të Zeusit në Gadishullin Sinai, thanë autoritetet e antikitetit.

Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve tha në një deklaratë se rrënojat e tempullit u gjetën në sitin arkeologjik Tell el-Farma në veriperëndim të Sinait.

Tell el-Farma, i njohur gjithashtu me emrin e tij të lashtë Pelusium, daton në periudhën e vonë faraonike dhe është përdorur gjithashtu gjatë kohës greko-romake dhe bizantine. Ka edhe mbetje që datojnë në periudhat e krishtera dhe të hershme islame.

Mostafa Waziri, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit, tha se arkeologët gërmuan rrënojat e tempullit përmes portës së tij hyrëse, ku shiheshin dy kolona të mëdha graniti të rënë. Porta u shkatërrua nga një tërmet i fuqishëm në kohët e lashta, tha ai.

Waziri tha se rrënojat u gjetën midis Kalasë Pelusium dhe një kishe përkujtimore në vend. Arkeologët gjetën një sërë blloqe graniti të përdorura ndoshta për të ndërtuar një shkallë që adhuruesit të arrinin në tempull.

Gërmimet në zonë datojnë në fillim të vitit 1900 kur egjiptologu francez Jean Clédat gjeti mbishkrime të lashta greke që tregonin ekzistencën e tempullit të Zeus-Kasios, por ai nuk e zbuloi atë, sipas ministrisë.

Zeus-Kasios është një ndërthurje e Zeusit, perëndisë së qiellit në mitologjinë e lashtë greke dhe malit Kasios në Siri, ku dikur Zeusi adhuronte.

Hisham Hussein, drejtori i vendeve arkeologjike të Sinait, tha se mbishkrimet e gjetura në zonë tregojnë se perandori romak Hadrian (117-138) e rinovoi tempullin.

Ai tha se ekspertët do të studiojnë blloqet e zbuluara dhe do të bëjnë një studim fotogrametrik për të ndihmuar në përcaktimin e dizajnit arkitektonik të tempullit.

Rrënojat e tempullit janë të fundit në një seri zbulimesh të lashta që Egjipti ka shpallur në dy vitet e fundit me shpresën për të tërhequr më shumë turistë.

Industria e turizmit është rrëmbyer nga trazirat politike pas kryengritjes popullore të vitit 2011 që rrëzoi autokratin e vjetër Hosni Mubarak. Sektorit iu dha gjithashtu goditje të mëtejshme nga pandemia e koronavirusit dhe së fundmi pushtimi i Rusisë në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb