Ministri i Punëve të Jashtme i Egjiptit, Sameh Shoukri, ka deklaruar se ka një “solidaritet arab” me kërkesën e Egjiptit për të vendosur një kornizë kohore për negociatat mbi mbushjen e Digës së Rilindjes së Madhe të Etiopisë (GERD).

Komentet e kryediplomatit egjiptian erdhën nga kryeqyteti Doha i Katarit, ku ai mori pjesë në takimin e kryediplomatëve të Lidhjes Arabe të mbajtur për të diskutuar mbi digën GERD.

Shoukri tha se vendi i tij kundërshton “negociatat e pafundme”, duke shtuar se “siguria e ujit egjiptian dhe sudanez është e lidhur ngushtë me sigurinë kombëtare arabe”.

Të shtunën, Ministria e Punëve të Jashtme e Egjiptit paraqiti një letër në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB), që përfshinte një kundërshtim për qëllimin e Etiopisë për të mbushur digën në muajin korrik për herë të dytë pasi bëri mbushjen e parë vitin e kaluar.

Gjatë dhjetë viteve të fundit, nga njëra anë Egjipti dhe Sudani dhe nga ana tjetër Etiopia akuzuan njëra-tjetrën për dështimin e bisedimeve dhe përpjekjeve të ndërmjetësimit mbi digën.

Më 30 mars, presidenti egjiptian, Adel-Fattah al-Sisi, paralajmëroi se “uji i Nilit është një vijë e kuqe” dhe se nuk do të lejojnë që të drejtat e tyre të ujit “të kompromentohen”. Ai tha se “çdo dëmtim i ujit (pjesa) të Egjiptit do të ketë një reagim që kërcënon stabilitetin e gjithë rajonit”.

Etiopia insiston që në muajin korrik të kryejë fazën e dytë të mbushjes së digës, në një lëvizje të njëanshme mes mungesës së marrëveshjes me Egjiptin dhe Sudanin fqinj.

Egjipti ka thënë se diga do të reduktojë rrjedhën e ujit në rrjedhjen e ujit në rrjedhën e poshtme. Etiopia mbetet në qëndrimin se diga do të ishte jetike për të adresuar mungesën akute të energjisë në vend.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb