Egjipti ka mbyllur pikën kryesore të kalimit kufitar me Rripin e Gazës mes tensioneve me sundimtarët e Hamasit në territor, thanë zyrtarët.

Ishte hera e parë që vendkalimi Rafah u mbyll gjatë një dite pune që nga fillimi i këtij viti. Autoritetet egjiptiane e kishin mbajtur të hapur gjatë luftës 11-ditore midis Izraelit dhe Hamasit në maj.

Sipas zyrtarëve egjiptianë, mbyllja ishte e lidhur me përpjekjet e Kajros për të ndërmjetësuar një armëpushim afatgjatë midis Izraelit dhe Hamasit. Nuk ishte menjëherë e qartë se sa gjatë do të zgjasë mbyllja, thanë zyrtarët.

Zyrtarët folën për agjencinë e lajmeve Associated Press në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me gazetarët.

Mbyllja erdhi disa orë pasi agjencia shtetërore e lajmeve në Egjipt raportoi se pika e kalimit u hap të Dielën pasi u mbyll javore për fundjavën myslimane, të Premten dhe të Shtunën.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: