Egnatia futet në histori! Skuadra rrogozhinase fitoi për herë të parë Kupën e Shqipërisë, duke mposhtur Tiranën në finalen e zhvilluar në “Elbasan Arena”. Dueli i vendos nga goli i Xhekson në minutën e 114-të.

 Për sa i përket ekipeve që kanë fituar më shumë herë trofeun e Kupës së Shqipërisë, vendi i parë mbahet nga Tirana, me 16 trofe, e ndjekur nga Partizani me 15 dhe Dinamo me 13.  

 LIBRI I ARTË I KUPËS SË SHQIPËRISË: 

2022-23 TIRANA-EGNATIA 0-1 

2021-22 VLLAZNIA-LAÇI 2-1 

2020-21 VLLAZNIA-SKËNDERBEU 1-0 

2019-20: TEUTA-TIRANA 2-0 

2018-19: KUKËSI – Tirana 2-1 

2017-18: SKËNDERBEU – Laçi 1-0 

2016-17: TIRANA – Skënderbeu 3-1 (120’) 

2015-16: KUKËSI – Laçi 1-1 (5-3p) 

2014-15: Kukësi – LAÇI 1-2 

2013-14: FLAMURTARI – Kukësi 1-0 

2012-13: LAÇI – Bylis 0-0, 1-0 (120’) 

2011-12: TIRANA – Skënderbeu 0-0, 1-0 (120’) 

2010-11: TIRANA – Dinamo 1-1 (4-3p) 

2009-10BESA – Vllaznia 1-1, 2-1 (120’) 

2008-09FLAMURTARI – Tirana 2-1 

2007-08VLLAZNIA -Tirana 2-0  

2006-07BESA – Teuta 3-2 

2005-06TIRANA – Vllaznia 1-0 

2004-05TEUTA – Tirana 0-0 (6-5p) 

2003-04PARTIZANI – Dinamo 1-0 

2002-03DINAMO – Teuta 1-0 

2001-02TIRANA – Dinamo 1-0 

2000-01TIRANA – Teuta 5-0  

99-2000TEUTA – Lushnja 0-0 (5-4p)  

1998-99TIRANA – Vllaznia 0-0 (3-0p) 

1997-98APOLONIA – Lushnja 1-0 

1996-97PARTIZANI – Flamurtari 2-2 (4-3p) 

1995-96TIRANA – Flamurtari 1-1 (4-3p) 

1994-95TEUTA – Tirana 0-0 (4-3p) 

1993-94: Teuta – TIRANA 0-0, 0-1 

1992-93PARTIZANI – Albpetrol 1-0 

1991-92ELBASANI – Besa 2-1  

1990-91PARTIZANI – Flamurtari 1-1 (4-3p) 

1989-90DINAMO – Flamurtari 1-1 (4-2p)  

1988-89DINAMO – Partizani 0-0, 3-1 (120’) 

1987-88FLAMURTARI – Partizani 1-0 

1986-87VLLAZNIA – Flamurtari 3-0, 1-3  

1985-8617 NËNTORI – Vllaznia 3-1  

1984-85FLAMURTARI – Partizani 2-1 

1983-8417 NËNTORI – Flamurtari 2-1 

1982-8317 NËNTORI – Flamurtari 1-0 

1981-82: 17 Nëntori – DINAMO 3-2, 0-1 

1980-81: Besa – VLLAZNIA 2-1, 1-5 

1979-80: Labinoti – PARTIZANI 1-1, 0-1 

1978-79: Dinamo – VLLAZNIA 1-1, 1-2 (120’) 

1977-78DINAMO – Traktori 1-0, 0-0 

1976-77: Dinamo – 17 NËNTORI 2-1, 1-2 (7-8 p) 

1975-7617 NËNTORI – Skënderbeu  3-1, 1-0 

1974-75: Lokomotiva – LABINOTI  0-1, 0-1  

1973-74DINAMO – Partizani 1-0 

1972-73PARTIZANI – Dinamo 1-0 

1971-72: Besa – VLLAZNIA 2-0, 0-2 (3-5 p) 

1970-71DINAMO – Besa 2-0   

1969-70PARTIZANI – Vllaznia 4-0, 0-1 

1969           –                                                       

1968PARTIZANI – Vllaznia 4-1  

1966-67              – 

1965-66: Vllaznia – PARTIZANI 1-2, 3-4 

1964-65VLLAZNIA – Skënderbeu 1-0  

1963-64PARTIZANI – Tomori  3-0 

1962-6317 NËNTORI – Besa 2-3, 1-0 (5-3p) 

1962           –                                                       

1961: Besa – PARTIZANI 0-1, 1-1 

1960: Flamurtari – DINAMO 0-1, 0-1 

1959           –                                                       

1958PARTIZANI – Skënderbeu 4-0  

1957PARTIZANI – Puna Durrës 2-0 

1956           –                                                       

1955           –                                                       

1954DINAMO – Partizani 2-1 

1953DINAMO – Partizani 2-0 

1952DINAMO – Puna Tiranë 4-1 

1951DINAMO – Partizani 3-2 

1950DINAMO – Partizani 2-1 

1949PARTIZANI – Tirana  1-0 

1948PARTIZANI -17 Nëntori 5-2 

1938-39SK TIRANA 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: