Ekipet e shpëtimit kanë shuar zjarret e shkaktuara nga dronët vetëvrasës të armikut në Bila Tserkva të rajonit të Kievit.

Deklarata përkatëse është bërë nga Shërbimi i Urgjencës Shtetërore të Ukrainës në Telegram.

“Shpëtimtarët kanë shuar zjarret në vendin e sulmeve vetëvrasëse me dron në qytetin Bila Tserkva”, thuhet në raport.

Më 5 tetor 2022, trupat ruse nisën një seri sulmesh vetëvrasëse me dronë në objektet e infrastrukturës në Bila Tserkva të rajonit të Kievit, duke rezultuar në zjarre të mëdha.

Në vendngjarje po punonin gjithsej 57 shpëtimtarë dhe 15 njësi të pajisjeve të zjarrfikësve dhe shpëtimit.

Gjashtë dronë vetëvrasës Shahed-136 sulmuan Bila Tserkva të rajonit të Kievit natën e 5 tetorit 2022.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb