Më shumë se 1 miliard kafshë detare përgjatë bregdetit të Paqësorit të Kanadasë ka të ngjarë të kenë ngordhur nga vala e nxehtë rekord e javës së kaluar, paralajmërojnë ekspertët, duke nënvizuar cenueshmërinë e ekosistemeve të pamësuar nga temperaturat ekstreme. “Kupola e nxehtësisë” që u vendos mbi Kanadanë perëndimore dhe SHBA veri-perëndimore për pesë ditë i shtyu temperaturat në komunitetet përgjatë bregdetit në 40C (104F) – duke prishur rekordet e gjata dhe duke ofruar pak pushim për ditë. Vapa e fortë  besohet të ketë vrarë deri në 500 njerëz në provincën e Kolumbisë Britanike dhe ka kontribuar në qindra zjarre që digjen aktualisht në të gjithë provincën.

Por ekspertët kanë frikë se kjo gjithashtu kishte një ndikim shkatërrues në jetën detare. Christopher Harley, një biolog detar në Universitetin e British Columbia, ka llogaritur se më shumë se një miliard kafshë detare mund të jenë vrarë nga nxehtësia e pazakontë.

Një shëtitje përgjatë një plazhi në zonën e Vancouver theksoi madhësinë e shkatërrimit të sjellë nga vala e nxehtësisë, tha ai. “Bregu zakonisht nuk kërcet kur ecni në të. Por kishte kaq shumë predha boshe të midhjeve të shtrira kudo që thjesht nuk mund të shmangnit shkeljen e kafshëve të ngordhura ndërsa ecnit përreth, “tha ai për The Guardian.

Harley u godit nga aroma e midhjeve të kalbura, shumë prej të cilave në të vërtetë ishin gatuar nga uji anormalisht i ngrohtë. Kërmijtë, yjet e detit dhe molusqet po prisheshin në ujin e cekët. “Ishte një përvojë mbizotëruese, e brendshme,” tha ai. Harley dhe një student përdorën kamera infra të kuqe për të regjistruar temperatura mbi 50C (122F) përgjatë bregut shkëmbor. “Ishte aq nxehtë kur isha me një student që mblodhëm të dhëna për pak dhe pastaj u tërhoqëm në hije dhe hëngrëm rrush të ngrirë”, tha Harley. “Por sigurisht, midhjet, yjet e detit dhe molusqet nuk e kanë atë mundësi.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb