Megjithëse rastet e COVID-19 janë në rënie në të gjithë vendin, shanset për t’u riinfektuar me virusin janë ende të mundshme,  veçanërisht nga varianti omicron, thonë ekspertët.

“Për sa kohë që transmetohet në komunitet, ka gjithmonë një mundësi,” tha për Global News Stephen Hoption Cann.

Marrja e Omicron më shumë se një herë gjithashtu duket më e mundshme se sa me variantet e tjera.

“Varianti Omicron, në veçanti, duket se është ai që do të riinfektojë njerëzit vazhdimisht,” tha për Global News Kelly McNagny, profesore e gjenetikës mjekësore në shkollën e Universitetit të Kolumbisë Britanike për inxhinierinë biomjekësore.

“Është pak më shumë si virusi i ftohjes së zakonshme që tenton të infektojë rrugët e sipërme të frymëmarrjes, i cili është një vend ku prireni të mos zhvilloni lehtësisht imunitet të fortë.”

Ndryshe nga Omicron, variantet e tjera të virusit priren të infektojnë dikë më thellë në rrugët e frymëmarrjes, sipas McNagny. “Unë mendoj se kjo ju dha pak më shumë mbrojtje,” tha ai.

Lisa Glover, ndihmëse në shërbimet shëndetësore Alberta Health, thotë gjithashtu se “riinfeksionet janë rritur që kur Omicron është bërë varianti dominues”.

“Rreziku i riinfektimit nga Omicron është shumë më i lartë se çdo variant tjetër i mëparshëm”, tha Glover për Global News.

“Një faktor kryesor që rrit gjasat e riinfeksionit është zbehja e imunitetit nga një infeksion i mëparshëm ose mos-azhurnimi i plotë i imunizimit ndaj COVID-19, përfshirë dozat shtesë,” tha ajo.

Pavarësisht nga varianti, McNagny thotë se vaksinimi do të japë një nivel më të lartë mbrojtjeje kundër riinfeksionit. Përveç vaksinimit, rikthimi i maskave mund të nënkuptojë gjithashtu se më pak njerëz do të riinfektohen me virusin.

“Kjo është mjaft e qartë,” tha McNagny. “Sapo filluam t’i hedhim maskat, shkalla e infeksionit filloi të rritet përsëri.”

Në vendet ku janë hequr shumë masa të shëndetit publik, ritmet e transmetimit të COVID-19 u rikthyen, dhe po kështu rastet e gripit, u tha gazetarëve të premten gjatë një konference virtuale për shtyp shefja e shëndetësisë në Kanada , Dr. Theresa Tam .

“Mjetet mbrojtëse ndihmojnë në reduktimin e përhapjes së COVID-19 si dhe transaksioneve të tjera të rrezikshme”, tha ajo. “Kjo është një kujtesë se përpjekjet tona janë ende të nevojshme.”

“Tani, për shkak se ne nuk kemi maska, ju shihni këtë rritje të madhe të gripit në popullatë,” tha për Global News Horacio Bach, asistent profesor klinik i lidhur me divizionin e sëmundjeve infektive në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Kolumbisë Britanike.

“Maskat janë padyshim linja e parë e mbrojtjes”, tha Bach, duke vënë në dukje gjithashtu se kthimi i maskave do të zvogëlonte gjasat e ri-infektimit. “Unë jam i maskuar kudo,” tha ai. “Është mbrojtja ime.”

Edhe të famshëm si komediani Jimmy Kimmel kanë rezultuar pozitivë për virusin më shumë se një herë.

Në një përditësim në Twitter më 17 maj, Kimmel shkroi, “Unë jam një person kaq pozitiv, unë testova përsëri pozitiv.” Por, shtoi se ai “ndihej mirë”.

Shumica e provincave që iu përgjigjën Global News, përfshirë Alberta, Nova Scotia dhe Quebec , nuk ishin në gjendje të jepnin të dhëna për riinfeksionin. Midis 8 dhe 14 majit në Ontario , u raportuan 415 raste të ri-infektimit të COVID-19 në provincë.

Një zëdhënës për Territoret Veriperëndimore gjithashtu konfirmoi se individët kanë përjetuar ri-infeksione atje.

“Ri-infeksionet me COVID-19 janë identifikuar gjatë valës Omicron, ku shumica e infeksioneve të mëparshme kanë ndodhur gjatë valës Delta ”, tha zëdhënësi për Global News në një email.

Që nga 20 maji, mesatarja shtatëditore e rasteve ditore të konfirmuara nga laboratori në Kanada qëndron pak mbi 3,564, më shumë se 60 për qind më pak nga norma e parë një muaj më parë.

Numri i kanadezëve që kërkojnë trajtim në spital për COVID-19 qëndron në 4,880 pacientë, më shumë se 20 për qind më pak nga dy javë më parë. Kjo përfshin 349 njerëz që trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv, një numër që tani është stabilizuar pasi ka rënë në gjysmën e parë të prillit.

Vendi aktualisht po përjeton mesatarisht 63 vdekje në ditë. Norma ka qëndruar e qëndrueshme gjatë gjithë fillimit të majit pas rritjes së vazhdueshme gjatë rrjedhës së prillit. Megjithatë, rastet e sapokonfirmuara të COVID-19 kanë sjellë numrin e përgjithshëm kombëtar në mbi 3.84 milionë raste dhe më shumë se 40,600 vdekje.

Që nga 19 maji, më shumë se 84,952,660 doza të vaksinave të miratuara për COVID-19 janë administruar në të gjithë Kanadanë.

Deri më tani, afro 35 milionë kanadezë kanë marrë të paktën një dozë të një vaksine të miratuar për COVID-19, ndërsa mbi 31 milionë kanadezë janë vaksinuar kundër COVID-19 me dy doza.

Që kur u autorizuan në shtator 2021, janë administruar 18,610,469 doza “përforcuese”, sipas të dhënave provinciale dhe territoriale të disponueshme, që do të thotë se 48.7 për qind e popullsisë kanadeze ka marrë tre doza.

Që nga 19 maji, 90.4 përqind e kanadezëve të kualifikuar të moshës pesë vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, ndërsa 86.2 përqind janë vaksinuar plotësisht me dy injeksione. Vaksinimet për fëmijët e moshës pesë deri në 11 vjeç u miratuan nga Health Canada nëntorin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb