Ekspertët kanë paralajmëruar përparime të kërkimeve mjekësore të kanceri.

Shanset për zhvillimin  e kancerit janë rritur ndjeshëm, ndërsa popullsia është në plakje.

Profesor Charles Swanton, klinicisti kryesor i Kërkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar, tha se shkalla e përparimeve në këtë fushë ishte “jashtëzakonisht e vështirë për t’u besuar, në të vërtetë”.

“Ne po shohim gjatë gjithë kohës lloje të ndryshme të tumoreve, ndërsa terapite e reja po avancojnë , duke përmirësuar edhe cilësinë e jetës. Edhe pse ende me ritme të ngadalshme, e progres të ngadaltë, por absolutisht i prekshëm”, ka thënë ai.

Ndërkohë para të shumta janë derdhur për kërkimin shkencor  për kancerin. Disa nga firmat farmaceutike më të mëdha në botë kanë investuar për këtë fushë.

Një provë e NHS në një test gjaku nga kompania amerikane Grail, e cila kërkon 50 lloje kanceri duke zbuluar ADN-në e tumorit qarkullues në qarkullimin e gjakut, krijoi emocione të shumta.

I përdorur në pacientët që kishin shkuar te mjeku i tyre i përgjithshëm me simptoma të kancerit të mundshëm dhe ishin referuar në spital, ai identifikoi saktë 66.3 për qind të njerëzve me këtë sëmundje, me ndjeshmëri më të lartë tek njerëzit e moshuar dhe ata me kancer më të avancuar.

Ai përjashtoi saktë kancerin në 98.4 për qind të njerëzve pa sëmundje.

Ende kjo nuk është shumë e saktë, për t’u paraqitur në NHS, por mjekët janë të befasuar nga rezultatet e testeve.

Nga ana tjetër  Dr Brian Nicholson, bashkë-hetues i provës, tha se një rezultat pozitiv mund të “ndihmojë në drejtimin e hetimeve për kancere të veçanta kur mund të ketë pasiguri pasi simptomat janë jo specifike dhe mund të tregojnë për shumë kancere”.

Një test negativ, i përdorur nga një mjek i përgjithshëm, mund të zvogëlojë referimet e panevojshme dhe të ofrojë siguri kur pacienti nuk ka gjasa të ketë kancer.

Një tjetër pilot i testit të NHS në pacientët asimptomatikë ofron premtime edhe më të mëdha.

Nëse është i suksesshëm, mund të jetë çelësi për gjetjen e hershme të kancereve vdekjeprurëse me simptoma të paqarta ose pa simptoma, për shembull, kanceri i pankreasit, ndërsa ato janë ende mjaft të vogla që trajtimi të ketë më shumë gjasa të ketë sukses.

The Times gjithashtu shkruan se pacientëve iu një shpresë e re nga një seri provash që tregonin përparim në fushën e ilaçeve kundër kancerit.

Ato përfshinin një pilulë që, kur jepet pas operacionit, mund të përgjysmojë rrezikun e vdekjes së pacientëve me kancer të mushkërive në vitet në vijim, dhe një infuzion të personalizuar për të luftuar kancerin e gjakut.

Ka disa kancere që në ditët e sotme kanë një prognozë jashtëzakonisht të mirë, por që kërkojnë që pacientët t’i nënshtrohen trajtimeve rraskapitëse.

Tani mjekët po kërkojnë të shohin nëse ndonjë nga ai trajtim mund të zvogëlohet për disa pacientë pa dëmtuar shanset e mbijetesës.

Teknika të reja si testet e gjakut që kërkojnë ADN-në qarkulluese të tumorit në gjak po testohen për të përcaktuar se cilët pacientë janë në rrezik më të madh të rikthimit dhe cilët mund të kalojnë në mënyrë të sigurt trajtimin. Ai vlerësoi se ato do të ishin në përdorim rutinë brenda pesë deri në dhjetë vjet. “Kjo është padyshim një punë në progres,” tha ai. “Por deri më tani të dhënat duken premtuese.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb