Ukraina po humbet në lindje, por po fiton në dy fusha të tjera, ka thënë analisti i mbrojtjes dhe sigurisë, profesor Michael Clarke.

Duke komentuar një raport të CNN se zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë po humbasin besimin se Ukraina mund të rimarrë ndonjëherë territorin që Rusia ka kapur, ai tha se opinionet vazhdojnë të ndryshojnë nëse Ukraina do ta fitojë luftën.

“Njerëzit duhet të mbajnë një sy në pamjen e madhe: kjo luftë po zhvillohet në tre vende,” tha ai.

Prof. Clarke, ish-drejtori i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI), tha se duket se rusët do të marrin hendekun e vogël në rajonin lindor të Donbasit që është ende duke u kontestuar.

Forcat ruse tashmë kontrollojnë pjesën më të madhe të zonës.
“Ukrainasit po tërhiqen, siç duhet të bëjnë – ata nuk duan të bllokohen”, tha ai. “Ndërkohë, ukrainasit po sulmojnë veriun dhe jugun e Izyum.

“Ata po sulmojnë në Kharkiv mjaft ngadalë dhe po bëjnë fitime mjaft të mëdha në jugperëndim rreth Khersonit.
“Atë që ukrainasit do të humbasin në Donbas, mund ta fitojnë në veri dhe në jug.”

Ai tha se Ukraina do të marrë më shumë ndihmë ushtarake, por ajo nuk do të arrijë deri në vjeshtë.
“Ata duhet të qëndrojnë për muajt e ardhshëm me vendosmëri dhe të mos munden derisa të vijnë të gjitha këto gjëra të reja.

“Ka qenë gjithmonë një periudhë e rrezikshme, dhe unë mendoj se ne duhet ta pranojmë këtë, por të mbajmë një sy në pamjen e madhe,” tha ai. “Ata po humbasin në një vend – po tërhiqen në një vend; po fitojnë në dy të tjerë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb