“Edhe sikur kurba e rasteve me Covid të bjerë në javët e ardhshme, ne duhet të harrojmë një Krishtlindje tradicionale”. Kështu deklaroi Agostino Miozzo, koordinator i Komitetit Teknik Shkencor italian, duke shtuar: “Mund të imagjinojmë një Krishtlindje më të qetë, më të lidhur me traditat familjare”.

Dhe për dyqanet dhe restorantet: “Pas 4 dhjetorit ato ndoshta do të jenë në gjendje të kthehen në një gjysmë normale, jo të lira të gjitha, nëse respektojnë rregullat”.

Trendi i pandemisë “është ende shumë i rëndë, numrat janë shumë të fortë edhe nëse duket se kjo kurbë po stabilizohet. Qindra viktima që kemi çdo ditë na kujtojnë se jemi akoma në mes të problemit”, nënvizoi Miozzo.

“Unë besoj se Gino Strada, së bashku me Emergjencat dhe Mbrojtjen Civile, mund të bëjnë një punë të mirë” për Kalabrinë, deklaroi më vonë anëtari i CTS.
“Në fakt, Strada dhe Emergjencave iu kërkua të ndërhyhej në mbështetje të kujdesit shëndetësor kalabrez, në një zonë që ai me të vërtetë e njeh shumë mirë. Disa vjet më parë unë shkova për ta parë atë në vendet e prekura nga Ebola dhe ai kishte ngritur struktura shumë efikase për të luftuar kundër një sëmundjeje shumë më të rëndë se ajo me të cilën po përballemi në Itali”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb