Nën frikën e përdorimit të armëve përthamore në luftën në Ukrainë, ekspertët sqarojnë se edhe nëse presidenti rus pdo të jepte urdhrin për të sulmuar me këto armë, komandantët më të lartë rusë do të injoronin urdhërin dhe nuk dota zbatonin atë.

“Një urdhër i Vladimir Putinit për të goditur Ukrainën apo Perëndimin me armë bërthamore do të injorohej nga komandantët e tij më të lartë. Shumë zyrtarë kryesorë ushtarakë dhe të sigurisë si dhe oligarkë besojnë se Putini është duke vdekur apo sëmurë rëndë. Duke besuar se Putini mund të vdiste së shpejti, rrethi i tij i brendshëm nuk do të rrezikonte të tërhiqej përpara një ekuivalenti modern të gjyqeve të Nurembergut për dhënien e Armagedonit dhe as nuk do t’i bindeshin një urdhri të Putinit për të vrarë armiqtë e opozitës”, tha Kristo Grozev, i cili është një ekspert i çështjeve ruse dhe është i lidhur me grupin kërkimor të burimit të hapur Bellingcat.

Presidenti rus i vendosi forcat bërthamore të Moskës në gatishmëri të lartë pak pasi pushtimi i tij në Ukrainë filloi më 24 shkurt, duke ngritur frikën se ai mund të shtypte butonin ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon të shkojë kundër tij.

Dhe mes rritjes së mbështetjes perëndimore ndaj Ukrainës, Putin ka bërë kërcënime të fshehura hollë duke lënë të kuptohet një gatishmëri për të vendosur armët taktike bërthamore të Rusisë, që doktrina ushtarake ruse mban mund të përdoret për të detyruar një kundërshtar të tërhiqet.

‘Ne gjithashtu e dimë se Lubjanka [shërbimi sekret i FSB- së] u dërgoi një letër rreth një muaj më parë të gjithë shefave rajonalë të FSB-së. Ajo tha: Nëse dëgjoni për atë që ka një sëmundje shumë të rëndë, ne këmbëngulim se ju nuk duhet ta merni për bazë një informacion të tillë.
Kështu që të gjithë mendojnë se në fakt e kundërta do të jetë e saktë. Kështu që unë mendoj se nuk ka rëndësi nëse ai po vdes apo është i sëmurë rëndë, ajo që ka rëndësi është se njerëzit rreth tij mendojnë kështu. Kjo ndryshon formulën, ky është një faktor për të vendosur se sa besnikë mendojnë se duhet të jenë për të.

Unë besoj se ky faktor, që njerëzit e afërt me të mendojnë se ai nuk është mirë me shëndet, pakëson rrezikun që ata t’i binden urdhrit të tij për të vrarë armiq, siç bënë në të kaluarën. E njëjta arsye e bën të pamundur që dikush të shtypë butonin bërthamor, me kuptimin se nëse ai vdes për tre apo gjashtë muaj, kush do t’i mbrojë ata nga një gjyq në Nuremberg?”, shtoi eksperti.

Komentet e zotit Grozev erdhën pasi Rusia kreu lëshimin e simuluar të raketave të afta bërthamore nga një enklavë territori në Evropën kontinentale të enjten.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb