Ekuadori po planifikon të falë deri në 2.000 të burgosur në mënyrë që të lehtësojë mbipopullimin në qendrat e tij të paraburgimit pasi 118 të burgosur vdiqën dhe 79 të tjerë u plagosën në trazirat më të këqija të burgut të vendit në fillim të kësaj jave, tha një zyrtar të Premten.

Bolivar Garzon, drejtor i autoritetit të burgjeve SNAI të vendit të Amerikës së Jugut, tha se qeveria synonte të jepte përparësi të moshuarve, grave dhe të burgosurve me aftësi të kufizuara dhe sëmundje përfundimtare pas përplasjeve të martën në Penitenciaria del Litoral në qytetin jugor të Guayaquil.

Burgjet e vendit aktualisht janë të mbipopulluar, ku shërbejnë si “shtëpi” për rreth 39.000 të burgosur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb