Policia ka identifikuar dhe ka fotografuar dy burrat që kryen vrasjen në stilin e ekzekutimit të biznesmenit Chris Cleave përballë vajzës së tij adoleshente.

Ata u identifikuan si 30-vjeçari Jose N dhe 18-vjeçari Lenin N.

Arma e vrasjes u gjet gjithashtu pasi policia e ndoqi çiftin teksa iknin me motoçikletë.

Policia në Kankun tha se njëri nga burrat u përpoq të ikte pasi u hodh nga motoçikleta dhe u arrestua i fshehur në drithëra, ndërsa tjetri vazhdoi në motoçikletë për t’i shpëtuar policisë.

Policia ka publikuar fotografitë e tyre, por ende nuk ka dhënë motivin e vrasjes.

Screenshot 2022 03 13 8.30.18 Pm
Vendi i ngjarjes

Cleave ishte duke ecur me makinë nëpër qytetin e Kankunit kur dy burra i zunë pritë në resortin turistik mjaft popullor.

Vrasësit hapën zjarr nga dritarja e shoferit, duke goditur 54-vjeçarin në kokë dhe duke e vrarë në çast.

Vajza e tij 14-vjeçare nuk u godit, por u dërgua në spital dhe u trajtua për tronditje dhe lëndime të lehta.

Dy vrasësit u kapën më vonë nga policia teksa iknin me motoçikletë. Cleave, i cili është me origjinë nga Truro, Cornëall, kishte jetuar në Meksikë për më shumë se një dekadë.

Ai u bë rezident i përhershëm në vitin 2013 dhe punoi si agjent imobiliar dhe menaxher pronash, sipas policisë.

Shteti i Quintana Roo, i cili përfshin vendpushimin e Kankunit, ka qenë fokusi i rritjes së dhunës midis karteleve të drogës ndërsa luftojnë për kontroll.

Nuk ka asnjë të dhënë që Cleave ishte i përfshirë në drogë, por policia po kryen një hetim përse ai ishte objekt i ekzekutimit.

Një burim policor tha: “Ky nuk ishte një sulm i rastësishëm, por një sulm i shënjestruar. Ai u zgjodh për t’u vrarë.’

Screenshot 2022 03 13 8.30.38 Pm
Autoret e dyshuar

Raportet lokale thanë se një burrë që mendohej se ishte zoti Cleave u kërcënua në fillim të këtij muaji së bashku me dy burra të tjerë në një të ashtuquajtur narcomanta, një mesazh i lënë nga një kartel lokal droge në një bander pëlhure, në një zonë luksoze plazhi të Playa del Carmen.

Mesazhi, i shkruar në spanjisht, më 5 mars, thoshte: ‘Ky është për ju [dy emra të redaktuar] nga Playacar, me makina Range Rover dhe Porsche dhe partnerët sekretë të [emrit të restorantit lokal] .

Raportet lokale të pakonfirmuara në atë kohë thanë se burrat mister që qëndronin pas mesazhit frikësues donin të shisnin drogën e tyre atje.

Prokurorët vendas konfirmuan dy arrestime për vrasjen. Nuk ka asnjë sugjerim në këtë fazë ndonjë aktivitet të paligjshëm në restorantin e përmendur në mesazh.

Një zëdhënës i Shërbimit të Prokurorisë Shtetërore të Quintana Roo tha: “Ne mund të konfirmojmë arrestimin e dy burrave që ndoshta morën pjesë në vrasjen që ndodhi mëngjesin e së shtunës, ku humbi jetën një i huaj që jetonte në zonë.

“Arma që është përdorur është gjetur”.

Ai besohet të jetë ndjekur teksa dilte nga shtëpia e tij përpara se t’a vrisnin ndërsa ndalonte në trafik.

Policia tha se Cleave dhe vajza e tij ishin në autostradën kryesore federale në Playa del Carmen me një Audi të kuqe kur makinës iu afruan dy burra me një motoçikletë ndërsa u ndalën në trafik.

Dëshmitarët thanë se burrat hapën zjarr përmes dritares së hapur, duke vrarë Cleave në çast.

Vajza e tij u dërgua në spitalin lokal ku u trajtua për lëndime të lehta. Policia lokale tha se asnjë nga plagët e saj nuk ishte kërcënuese për jetën.

Të shtënat ndodhën në orën 9:30 të mëngjesit të së shtunës dhe policia beson se vrasësit kishin ndjekur Cleave teksa ai dilte nga shtëpia e tij.

Kur makina e tij ndaloi në trafik ata u hodhën dhe hapën zjarr.

Vrasësit u larguan me shpejtësi, por u ndoqën përgjatë autostradës kryesore federale nga policia dhe u arrestuan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb