Parlamenti i El Salvadorit ka miratuar një gjendje të jashtëzakonshme pasi vendi i Amerikës Qendrore regjistroi dhjetëra vrasje të lidhura me bandat në një ditë të vetme. Policia tha se kishte pasur 62 vrasje  duke e bërë atë periudhën 24-orëshe më të dhunshme që nga fundi i luftës civile në 1992.

Ligjet e reja kufizojnë të drejtën për t’u mbledhur, lejojnë arrestimet pa urdhër dhe monitorimin e komunikimeve. Vitin e kaluar, kombi i goditur nga bandat regjistroi 1,140 vrasje – niveli më i ulët në 30 vjet. Megjithatë, kjo ende barazohet me 18 vdekje për 100,000 banorë. Në nëntor, një tjetër valë dhune çoi në vdekjen e më shumë se 40 personave brenda tre ditëve. Disa orë përpara se deputetët të votonin për kompetencat e reja, të cilat do të qëndrojnë në fuqi për 30 ditë, policia tha se katër liderë të bandës Mara Salvatrucha (MS-13) ishin arrestuar për vargun e vrasjeve.

Presidenti Nayib Bukele, i zgjedhur në vitin 2019 me premtimet për të luftuar krimin e organizuar dhe për të përmirësuar sigurinë, tha: “Kemi pasur një rritje të re të vrasjeve, diçka që kishim punuar kaq shumë për ta reduktuar. “Ndërsa luftojmë kriminelët në rrugë, ne duhet të përpiqemi të kuptojmë se çfarë po ndodh dhe kush po e financon këtë. ”  Vendi “duhet t’i lërë agjentët dhe ushtarët të bëjnë punën e tyre dhe duhet t’i mbrojë ata nga akuzat e atyre që mbrojnë anëtarët e bandës”, shtoi ai, në deklaratën e postuar në Twitter nga presidenti i Kongresit Ernesto Castro.

Megjithatë, Juan Pappier, nga grupi ndërkombëtar i fushatës Human Rights Watch, shkroi në Twitter se masat ishin “shumë shqetësuese, veçanërisht në një vend ku nuk ka institucione të pavarura demokratike”.
Autoritetet thonë se bandat MS-13 dhe Barrio-18, ndër të tjera, numërojnë rreth 70,000 anëtarë dhe janë përgjegjës për vrasjet, zhvatjet dhe trafikun e drogës.Policia tha se gjakderdhja e fundit kishte lënë të vdekur 12 persona në departamentin qendror të La Libertad, si dhe nëntë në kryeqytet, San Salvador dhe departamentin perëndimor të Ahuachapan, me vrasjet e tjera të përhapura në të gjithë vendin.

Në prill 2020, ndërsa koronavirusi përfshiu vendin, Presidenti Bukele vendosi një bllokim 24/7 për anëtarët e burgosur të bandës pasi më shumë se 50 njerëz u vranë në tre ditë. Ai argumentoi se shumë nga vrasjet ishin urdhëruar nga prapa hekurave dhe tha se të burgosurit që i përkisnin bandave rivale do të detyroheshin të ndajnë qelitë në një përpjekje për të prishur linjat e komunikimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb