TIRANË

Përveç zhvillimit pozitiv që parashikohet të sjellë për zonën rurale dhe banorët e saj aksi i ri Kuqan-Bujqës-Jagodinë-Murriqan-Thanë pritet t’i shërbejë së tepërmi edhe zhvillimit bujqësor. Gjatë inspektimit të ketij segmenti rrugor në ndërtim, në një bashkëbisedim me kryeministrin Rama dhe banorët numri dy i PS-së, Taulant Balla u shpreh tepër pozitiv për të mirat që do të sjellë ky aks për fermerët e zonës në dyfishimin e prodhimit dhe eksportit. Ndërsa kryeministri Rama kërkoi punime cilesore dhe me standarde.

Rama inspektoi edhe punimet ne aksin, Grekan-Shelgu-Gjyrale, pjesë e unazës së Dumresë, që lidh Belshin me Cërrikun. Ai tha se ky aks rrugor do të sjellë zhvillim bujqësor e rural në një zonë që nga një gropë e zezë po kthehet në një hapësirë turistike dhe agroturistike.

Përmirësimi i infrastrukturës pritet të ndikojë pozitivisht në zhvillimin e ekonomisë bujqësore, si dhe aksesin në shërbimet bazë, favorizuar dhe nga fakti se shtrihet në një zonë me densitet të lartë të biznesit dhe prodhimit bujqësor e agropërpunues.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb