ELBASAN

Në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Elbasan në 10.30 të kësaj të mërkure u zhvillua seanca e vlerësimit të masës së sigurimit për dy mjekēt e arrestuar pas vdekjes së 25 vjeçares Rexhina Debrova, pas lindjes së fëmijës së saj të parë në maternitetin e Elbasanit .

Prokurori Xhelian Seferi pasi referoi para gjykatës hetimin e plotë të çështjes nē ngarkim tē dy mjekëve kërkoi që ndaj tyre të caktohej masa “Detyrim Paraqitje”.

Edhe Gjyqtarja Pajtime Fetahu pasi u tërhoq për vendim bëri me dije se la në fuqi kërkesën e Prokurorit. Ndërsa Demir Çiftja, avokat i mjekut reanimator, Nikollaq Thano, kërkoi lirimin e menjëhershëm të klientit të tij. Sipas avokatit, arrestimi i reanimatorit Nikollaq Thano është i paligjshëm.

Avokati i kërkoi gjykatës moscaktim të asnjë mase penalizimi ndaj klientit të tij pasi  ai ka kryer detyrën me korrektësi dhe nuk rezulton të ketë asnjë shkelje të protokollit të mjekimit të pacientes që fatkeqësisht për shkak të një komplikacioni tē rrallë humbi jetën pas operacionit.

Edhe Ilir Murra, avokati i mjekut Kardiolog Mehmet Ibaj kërkoi lirimin e menjëhershëm të klientit të tij. Sipas avokatit Murraj ,arrestimi i mjekut kardiolog është i paligjshëm dhe ndaj tij nuk duhet të jepet asnjë masë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb