Elizabeta II gjithnjë e më shumë mbretëresha e rekordeve. Vetëm Louis XIV, Mbreti Sole, mbeti në fron më gjatë se ajo.

Në fakt, Mbretëresha e Anglisë sot i bashkohet tajlandezit Bhumibol Adulyadej, i cili mbretëroi për 70 vjet e 126 ditë në vendin e Azisë Juglindore, nga viti 1946 deri në 2016.

Edhe një tjetër ditë dhe mbretëresha britanike, e cila vetëm dy javë më parë mori pjesë në të gjithë fundjavën e festimeve të planifikuara për Jubileun e saj Platinum do të bëjë 25695 ditë mbretëri’.

Por Elizabeta II para se të kapërcejë Mbretin Sole, i cili qëndroi në fron për 72 vjet e 110 ditë, nga 1643 deri në 1715, për gjithsej 26,407 ditë, sipas tabloidi britanik Express i duhen 713 ditë.

Megjithatë, gazeta nuk mungon të nënvizojë disa dallime të rëndësishme me mbretin francez. Elizabeta u kurorëzua, ndonëse para kohe pas vdekjes së babait të saj Mbretit George VI në vitin 1953, kur ishte 25 vjeç.

Nga ana tjetër, Luigji XIV ishte vetëm katër vjeç, kështu që për një kohë të gjatë ishte nëna e tij Anna e Habsburgut që zuri vendin e tij si regjente.

Mbretëresha ka qenë prej kohësh ajo që ka mbretëruar më gjatë në Britaninë e Madhe, duke tejkaluar tashmë Mbretëreshën Viktoria më 9 shtator 2015, e cila mbretëroi për 63 vjet 7 muaj e 2 ditë, deri në vitin 1901.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb